top of page

Kanada’ya Nasıl Gidilir? Güncel Bilgilerle 2024 Rehberi

Güncelleme tarihi: 22 Mar

Yurtdışını gezmek, yabancı bir ülkede eğitim almak, yüksek maaşla başka bir ülkede çalışmak isteğiniz varsa rotanızı Kanada’ya çevirmelisiniz. Büyüleyici doğal güzellikleriyle, tarihi yapıtlarıyla ve sakinliğiyle hem gezilecek hem de yaşanılacak bir ülkedir. 10 Eyalet ve 3 bölgeden oluşan Kanada insanlara sunduğu refah seviyesi yüksek yaşam olanaklarıyla turistleri, öğrencileri, göçmenleri kısacası her kesimden insanı kendisine çekmektedir. Eğer Kanada’ya nasıl gidilir diye merak ediyorsanız Kanada’ya turistik seyahat amaçlı vize başvurusunda bulunarak gidebilirsiniz. Vize başvurusunun nasıl yapılacağı hangi amaçla gideceğinize göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize reddi ve çözümü ile ilgili bilgi almak için "Kanada vize reddi" yazımızı okuyabilirsiniz.
Kanada’ya Turist & Ziyaretçi Olarak Gitmek

Gezmeyi seven biriyseniz yurt dışı seyahatleri sizi heyecanlandırabilir. Kanada gezilip görülecek yerlerinin çeşitliliği ile turist yoğunluğu yaşanan ülkelerdendir. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 2. Ülkesi olan Kanada’yı keşfetmek sizler için harika bir deneyim olabilir. Özellikle kış ülkesi olarak bilinse de yazları da parklarıyla, gölleriyle, doğasıyla gezilip görülmesi gereken yerlerden. Kısa süreli de olsa Kanada’da bulunmak ve turistik gezi gerçekleştirmek için bir an önce vize başvurusunda bulunmamızı tavsiye ederiz.


Kanada’ya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada’ya ister turistik amaçlı gezmek için isterse de eğitim veya çalışmak için gidin yapmanız gereken ilk iş vize almak olacaktır. Kanada’ya nasıl gidilir sorusunun cevabı ülkeye yasal yollardan giriş çıkışlar için vize almanız gerektiğidir. Vize alınması için turistik amaçla ziyaret gerçekleştirecek kişinin Bordo pasaport (umuma mahsus), gri pasaport (hizmet pasaportu), siyah pasaport (diplomatik) veya yeşil pasaport (hususi) sahibi olması gerekir. Bu pasaportlardan birine sahip olan Türk vatandaşları Kanada Konsolosluğu’na başvuruda bulunarak vize alabilirler. Yine konsoloslukların yetkilendirilmiş oldukları seyahat acenteleri vasıtasıyla da vize başvurusunda bulunmak mümkündür. Başvuru esnasında istenen belgeler aşağıdaki gibidir:


● Konsolosluktan alınacak Kanada vize başvuru formu

● Pasaport

● Biyometrik fotoğraf

● Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı

● Maddi durumu ispat eder nitelikteki belgeler

● Kanada vize talep dilekçesi

● Bağlı bulunulan kuruma ait belgeler

● Çalışıldığını gösteren belgeler

● Seyahat rezervasyon bilgileri

● Seyahat sağlık sigortası

● Özel durumlar için ek belgeler


Gerekli olan belgelerle başvurunun ardından dosyanız Konsolosluktaki komisyon tarafından değerlendirilir. Başvurunuzda Kanada’ya yalnızca turistik amaçla gitmek istediğinizi ve Türkiye’ye geri döneceğinizi net bir şekilde ifade etmelisiniz. Yaptığınız başvurular yaklaşık 4-6 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Kanada’ya Öğrenci Olarak Eğitim İçin Gitmek

Yurtdışına gitme düşünceniz varsa Kanada’ya nasıl gidilir diye merak edebilirsiniz. Kanada’ya gitmeyi kolaylaştırın durumlardan biri de öğrenci olmaktır. Kanada eğitim seviyesi bakımından oldukça ileri bir ülkedir. Öğrencilere tanınan eğitim, staj ve sonrasında iş imkânları sayesinde öğrencileri cezbetmektedir. Kanada’ya gidecek öğrencilerin alacakları eğitim her seviyeden olabilmektedir. Özellikle lise ve üniversite eğitimi için Kanada sıklıkla tercih edilmektedir. Kanada’ya öğrenci olarak gidebilmek için 6 aydan fazla süren dil okulu, lise, kolej, lisans, üniversite, master ve doktora eğitimine başvurmak gereklidir.


Dil eğitimi: 6 aydan uzun dil okullarına kaydolarak Kanada’ya gidebilirsiniz. Eğer Kanada’ya dil eğitimi alma amacıyla gidecekseniz vize alırken niyet mektubunda neden Kanada’yı seçtiğiniz, maddi gelir durumunuz, eğitimi bitirdikten sonraki hedefleriniz gibi detayları belirtmelisiniz.


Lise eğitimi: Kişisel ve mesleki gelişime hazırlığın en önemli basamaklarından biri lise eğitimidir. Nitelikli bir eğitim alarak geleceği sağlam adımlarla inşa etmek isteyen öğrenciler Kanada’nın nitelikli okullarında okuyabilirler. Hem Kanada’yı keşfetmek hem de iyi bir eğitim almak için burada lise okumak güzel bir fırsat olacaktır.


Kolej eğitimi: Uygulamalı yüksek okul diyebileceğimiz kolejler lise sonrası gidilebilecek, bütçesi oldukça uygun bir secim olacaktır. Hem sonrasında vatandaşlığa giden yolda öğrencilerin önünü açar, hem de arzu edilirse 4 yıllık lisans eğitimine devam seçeneği de içerir.


Üniversite: Üniversiteler mesleğinize dair teorik ve teknik bilgileri öğreneceğiniz eğitim kurumlarıdır Kanadadaki üniversiteler güçlü akademik kadroları, teknik cihaz yeterlilikleri ile mesleki gelişim konusunda gerekli katkıyı sunmaktadır


Kanada’da 8.000 CAD ile 65.000 CAD arasında alacağınız bu türden eğitimler hem kendinizi geliştirme fırsatı sunacak hem de ülkeye giriş yapabilmeniz için geçerli bir neden olacaktır.


Kanada’ya Çalışan Olarak Gitmek

Kanada gelişmiş ülkeler arasında yer alırken nüfusunun az olmasından dolayı insan gücüne en çok ihtiyaç duyan ülkelerdendir. Nitelikli iş gücü eksikliği Kanada’ya olan işçi gücünü arttırmaktadır. Hatta Kanada hükümeti son yıllarda milyonlarca göçmenin ülkeye girişini sağlayacak göç arttırmaya yönelik çeşitli politikalar yürütmektedir. Nüfus azlığından dolayı bilişim ve sağlık sektörü başta olmak üzere istihdam edilecek yeteri kadar çalışan yoktur. Vasıflı insan gücünü ülkeye çekerek kalkınma sağlamayı amaçlayan Kanada çalışan olarak ülkeye girişlerde kolaylıklar sağlamaktadır. Başta nitelikli meslek sahipleri olmak üzere, profesyonellere, yatırımcılara göçmen statüsü vermektedir. Özellikle belli başlı meslek gruplarına tanınan ayrıcalıklar sayesinde insan gücü karşılanmakta, çalışan olarak Kanada’ya gidenler yüksek yaşam standartlarında yaşama fırsatı elde etmektedir. Nitelikli meslek sahipleri daha kaliteli yaşam olanakları için Kanada’da çalışma fırsatlarını değerlendirebilirler.


Doktor, Mühendis, Öğretmen: Hangi Meslek Grupları Kanada’ya Daha Rahat Gidebilir?

Kanada’da bazı meslek gruplarından çalışanlara daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Göçmenlik başvurusunda bulunan bu meslek mensuplarının başvurularının kabul edilmesinde öncelik olduğunu söyleyebiliriz. Kanada bilişim teknolojileri konusunda dünyada öncü ülkelerdendir. Bu nedenle bilişimle ilgili mesleklerden mezun olan ve alanında kendisini geliştirmiş deneyimli kişilere olan ihtiyaç da fazladır.


Yazılımcılar ve bilgisayar mühendisleri göçmen başvurusuyla daha rahat Kanada’ya gidebilmektedir. Aynı zamanda Kanada sağlık sektörüyle de ön plana çıkmıştır. Son teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, tıpta yeniliğe ayak uydurabilen ve yenilikleri takip eden doktorlar Kanada’da iş bulabilirler. Çin, Rusya, Hindistan gibi ülkelerden Kanada’ya gerek sağlık gerekse de bilişim sektöründe çalışmak için göçmen başvurusunda bulunan çok sayıda insan vardır. Bu kişiler arasından sıyrılıp deneyiminizi, bilgi ve becerilerinizi ortaya çıkarma fırsatı bulabilirseniz Kanada’ya gittiğinizde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Kanada’ya Göç Etmek

yaşamak pek çok insanın hayalleri arasındadır. Kanada’nın işgücü eksiği buraya gelmek isteyenlere kapı aralayan bir durumdur. İstihdam edilecek işçi sayısının azlığı nedeniyle her yıl çok sayıda işçi ve göçmen kabul etmektedir. Bu durumdan faydalanarak Kanada’ya gidebilir, alacağınız yüksek miktardaki maaşla yüksek yaşam standartlarında hayat sürebilirsiniz. Ayrıca Kanada çok güçlü hukuk sistemine sahip olduğundan yabancı bir ülkede nasıl yaşayabilirim endişesi olmasın. Kanada’da yaşamak diğer ülkelere göre güvenli ve huzurlu olacaktır.


Kanada’ya göç etmek konusuna dair daha detaylı bilgilere erişmek için “Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır’’ başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Amerika (ABD) Vizesi İle Kanada’ya Gidilir Mi?

Amerika vizesi ile Kanada’ya nasıl gidilir diye merak edebilirsiniz. Kanada’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının ülkeye girebilmeleri için Kanada vizesi bulunması gerekir. Şayet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika vizesine sahipse Kanada vizesi için yaptıkları başvurunun kabul edilme ihtimali yüksektir. Amerika vizesi olan bir Türk vatandaşının Kanada vizesi alabilmesi için yaptığı başvuru ortalama 5-6 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.


Yukarıda ‘’Kanada Turist Vizesi Nasıl Alınır? Bölümünde anlattığımız süreçler Amerika vizesi ile Kanada’ya gitmek isteyenler için de aynıdır. Gerekli belge ve evrakları konsolosluğa ileterek Kanada vize başvurusu yapılabilmekte, başvurunun olumlu değerlendirilmesi neticesinde Kanada’ya gidilebilmektedir.


 

C&C Kanada Eğitim ve Göçmenlik Danışmanlığı olarak size Kanada’ya nasıl gidilir, nasıl vize alınır, öğrenci ya da çalışan olarak Kanada’da nasıl yerleşebilirsiniz, hangi meslek grupları için Kanada’ya göç daha kolaydır gibi konularda güncel ve doğru bilgileri sizlere sunarız. Kanada'daki hayalinize adım adım ulaşmanız için gereken tüm bilgiye ve destek hizmetine sahibiz. Size sadece bir tıklama kaldı. Şimdi 'Online Randevu' butonuna tıklayın ve profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden yararlanarak Kanada'daki hayatınıza ilk adımı atın!


Kanada İle İlgili Merak Edilenler


Derinlemesine Uzmanlık ve Bilgi Deneyimi

Ekibimiz Kanada'nın göçmenlik yasaları ve düzenlemeleri üzerine geniş ve ayrıntılı bilgiye sahiptir. Bu, size en güncel ve doğru yönlendirmeyi sunarız.

Etik ve Profesyonel Danışmanlık

Açık ve Net Fiyatlandırma

Kişiye Özel Esnek Yaklaşımlar

Üstün Müşteri Memnuniyeti

Göçmenlik Danışmanlığı Hizmetleri İçin İletişime Geçin

Eğitim Danışmanlığı İçin Bilgi Alın

Detaylı Bilgi İçin Kaynaklarımızı İnceleyin

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin


32.751 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page