top of page

Kanada Vize Reddi Nedir? Kanada Vize Reddi ve Çözümü

Güncelleme tarihi: 12 Oca

Kanada sunduğu iş ve eğitim olanakları sayesinde göçmenler tarafından tercih edilen bir ülke olmaya devam ediyor. Bununla birlikte Kanada vizesi almak bürokratik zorluklar nedeniyle uğraştırıcı bir süreç haline gelebilir.


Kanada’ya vize başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gereken hususları ve Kanada’dan vize reddi yememek için yapmanız gerekenleri bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Henüz okumadıysanız "2023 Kanada Vize Rehberi" yazımıza da göz atabilirsiniz.


Dünya haritası üzerinde pusula, pasaport ve çeşitli belgeler
Fotoğraf: Nataliya Vaitkevich (Pexels)

“Kanada vizesi nasıl alınır? Kanada vizesine başvururken neler yapmak gerekir? Kanada vizesi başvuru belgeleri nelerdir? Kimler vize reddi alır? Vize reddinin nedenleri nelerdir? Vize reddi sonrası ne yapılabilir?” Bunlar gibi sorulara aradığınız yanıtları bu yazıda bulacaksınız.


Öncelikle Kanada’ya gitmeden önce hangi vizeye başvuracağınızı öğrenmek için Kanada’daki vize türlerine göz atalım.Kanada vize türleri nelerdir?


Kanada’ya vize alma sürecine başlamadan önce ilk olarak hangi vize türüne ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. Her vize türü kendi içinde birçok alt kategoriye ayrılsa da Kanada için temel olarak 5 farklı vize türü bulunuyor:


 • Kanada Ziyaretçi Vizesi

 • Kalıcı Oturum Vizeleri

 • Express Entry Programı Vizeleri

 • Eyalet Aday Programı Vizeleri

 • Kanada Öğrenci Vizesi


Kanada Ziyaretçi Vizesi


Geçici Oturum Vizesi olarak da bilinen Kanada Ziyaretçi Vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Kanada'ya girişine veya Kanada'ya seyahat etmesine izin veren bir göçmenlik belgesidir. Vizeden muaf bir ülkeden değilseniz, Kanada'ya seyahat etmek için zorunlu olarak bir ziyaretçi vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu vize genellikle altı aylık bir süre için verilir.


Turist Vizesi: Bu vize, vize sahibinin ülkeye yalnızca turizm amacıyla girmesine veya seyahat etmesine izin veren bir ziyaretçi vizesidir. Tek girişli ya da çok girişli bir vize olabilir.


Süper Vize: Süper vize, torunlarını veya çocuklarını ziyaret edebilmeleri için Kanada vatandaşlarının veya Kanada'da Kalıcı Oturum (PR) statüsüne sahip kişilerin büyükanne ve büyükbabalarına veya ebeveynlerine verilir.


Diplomatik ve Resmi Vize: Diplomatik ve Resmi Vize, yabancı uluslardan yetkililerin ve diplomatların resmi amaçlarla Kanada'yı ziyaret etmelerine izin verir. Bu vize sadece diplomatik veya resmi pasaport sahibi kişilere verilir.


Nezaket Vizesi: Bu vize, Diplomatik ve Resmi Vize alma koşullarını karşılamayan, ancak yine de konumları ve rütbeleri nedeniyle ziyaretleri önemli görülen kişiler içindir.


Ticari Vize: Bu, Kanada ticari vize türleri altında yer alır. Ticari vize, işle ilgili konularda Kanada'ya seyahat etmek isteyen kişilere verilir. Bu vize genellikle altı aya varan bir süre için geçerlidir.


Geçici Oturum İzni Vizesi: Geçici Oturum İzni Vizesi, Kanada'yı çeşitli amaçlarla ziyaret etmek isteyen ve Geçici Oturum Vizesi için uygun olmayan kişilere verilir.


Çalışma Tatili Vizesi: Bu Kanada vizesi, otuz ülkeden gelen genç bireylerin çalışmak için seyahat etmeleri içindir. Başvurular arasından rastgele seçilir.


Transit Vize: Vize gerektiren ülkelerden gelen tüm yabancı ülke vatandaşları, Kanada'nın göçmenlik kurallarına uygun olarak transit vize almak zorundadır. Geçerli bir ziyaretçi vizesine sahip değillerse, 48 saatten kısa bir süre içinde ülkeden transit geçmeleri gerekir.


Doğum Vizesi: Bu vize, hamile olan ve Kanada'da doğum yapmak isteyen kadınlar için verilir. Ancak, belirli koşulları karşılamaları gerekir. Burada doğduğunda, yeni doğan bebek Kanada vatandaşı olur.


Organ Bağışı Vizesi: Bu vize, tıbbi yardıma ihtiyacı olan daimi ikamet eden bir Kanada vatandaşına hayat kurtarıcı bir organ bağışında bulunmak üzere Kanada'ya seyahat etmek isteyen kişiler içindir.


Çifte Vatandaş Vizesi: Bu vize, çifte vatandaşlığa sahip Kanada vatandaşlarına verilir. Kanada pasaportuna sahip olmayan vatandaşlar içindir.


Geçici Çalışma Vizesi: Kanada geçici çalışma vizesi, ülkede 6 aydan daha kısa bir süre için iş teklifi alan adaylara verilir. Başvuru sahibinin Kanadalı şirketten geçerli bir teklif mektubu sunması gerekmektedir.


Havalimanı güvenlik şeritlerinde bir kişi yürüyor.
Fotoğraf: Matthew Turner (Pexels)

Kalıcı Oturum Vizeleri


Kalıcı Oturum Vizeleri Kanada'da yaşamak, çalışmak veya Kanada'ya yerleşmek isteyen kişilere verilmektedir. Kanada'da mesleklere göre maaşlar Kanada'da yaşamak isteyenler için önemli bir kriter.


Göçmen Yatırımcı Programı: Bu program Kanada ekonomisine yatırım yapmak isteyen bireyler içindir. Başvuranların net servetlerinin en az 800.000 Kanada Doları olması gerekmektedir. Ayrıca, en az 400.000 Kanada Doları yatırım yapabiliyor olmaları gerekmektedir. Kanada Hükümeti bu tutarı beş yıl içinde faizsiz olarak iade eder.


Girişim Vizesi Programı: Bu program, kendilerini kişisel olarak geliştirmek ve Kanada ekonomisine katkıda bulunmak isteyen bireyler içindir. En az 300.000 Kanada Doları net varlığa sahip olmalıdırlar. Başvuru sahibi, Kanada'da bulunduktan sonraki 3 yıl içinde istihdam yaratabilmesi ve bunu sürdürebilmesi için Kanada'daki işletmenin 1/3'üne sahip olmaya ve yönetmeye hazır olmalıdır.


Aile Sponsorluk Programı: Bu program aileleri yeniden bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Kanada vatandaşlarının veya kalıcı olarak oturum almış kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişilerin ve eşlerinin Kanada'ya kalıcı olarak göç etmelerine olanak sağlar. Ancak, sponsorlar aile üyelerini 3-10 yıl boyunca desteklemeyi taahhüt etmelidir.


Serbest Meslek Sahipleri Vizesi: Bu vize kültür, atletizm, çiftçilik, rekreasyon, tarım, pazarlama veya işletme alanlarında becerileri olan kişilere verilmektedir. Bu vizeye sahip olan adaylar kendi Kanada girişimlerini başlatabilirler. Ancak, belirli alanlarda becerilerini göstermeli ve işi nasıl finanse edeceklerini açıklamalıdırlar.


Bakıcı Programı: Bu vize engelli, yaşlı veya çocuklara bakabilecek niteliklere sahip kişilere verilir. Kanada'dayken özel evlerde kalmaları gerekecektir.Express Entry Programı Vizeleri:

Express Entry, çalışmak için en popüler Kanada vize türlerinden biridir. Her biri Kanada ekonomisinin farklı yönlerine hitap eden üç kategoriye ayrılmıştır.Vasıflı İşçi Vizesi: Bu kategori altında vize başvurusunda bulunacak adayların uygun olabilmeleri için CRS'de (Kapsamlı Sıralama Sistemi) en az 67 puan almaları gerekmektedir. Ayrıca, kendilerini ve aile üyelerini finansal olarak desteklemek için yeterli fonlara sahip olduklarını göstermelidirler. Havuzdan seçilen adaylar PR ( Kalıcı Oturum Sahibi) statüsüne başvurmaya hak kazanacaktır. Bu vize, vize sahibinin ve aile üyelerinin Kanada'da kalıcı olarak yaşamasına ve çalışmasına izin verecektir.


Nitelikli Ticaret Vizesi: Uluslararası nitelikli ticaret erbabı bu kategori altında kalıcı oturum statüsü için başvurmaya hak kazanır. Tüm başvuru sahiplerinin CRS puanına göre sıralamaya tabi tutulurlar. En yüksek puan alan adaylar, gerektiğinde kura yoluyla davet alırlar.


Canadian Experience Class (CEC): CEC kapsamında kalıcı oturum izni başvurusunda bulunan adaylar, halihazırda Kanada'da çalışma izni veya geçici yabancı işçi vizesi ile bulunuyorlarsa bu haktan yararlanabilirler. Ancak, aşağıdaki kriterleri karşılamaları gerekmektedir:


 • Önceki üç yıl içinde Kanada'da en az on iki ay çalışma deneyimi

 • Quebec dışında ikamet etmeye hazır olmak

 • Asgari Fransızca veya İngilizce dil gereksinimlerini karşılamak


Eyalet Aday Programı Vizeleri

Eyalet Aday Programı Vizesi, belirli bir eyalette yaşamak ve Kanada'da daimi ikamet etmek isteyen işçiler içindir. Aday, yerel ekonomiye (yani, söz konusu bölge veya ilin ekonomisine) katkıda bulunacak eğitim, iş deneyimi ve becerilere sahip olmalıdır. Her bölge ve eyaletin farklı gereklilikleri olan ve belirli grupları hedefleyen kendi göçmenlik programları vardır.


Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada Eğitim İzni, yabancı vatandaşların Kanada'daki belirli eğitim kurumlarında eğitimlerine devam etmelerine izin veren bir belgedir. Ancak, bu öğrenim izni Kanada'ya seyahat etmenizi sağlayan bir vizeden farklıdır.


Bu eğitim iznine ek olarak, uygunluk kriterlerini karşılamanız koşuluyla Öğrenci Vizesi için başvuruda bulunmanız gerekir. Kursunuzun süresi 6 aydan fazla ise bu vizeye ihtiyaç duyulur. Uluslararası öğrenciler, kurs süreleri altı aydan az ise geçici oturum vizesine sahip olmalıdır.


Bir kadın bilgisayar başındayken not defterine bir şeyler yazıyor.
Fotoğraf: Andrea Piacquadio (Pexels)Kanada vizesi için gerekli kriterler nelerdir?


Kanada vizesi almadan önce Kanada vizesine başvurmaya uygun olmak için, başvuru sahiplerinin aşağıdaki temel gereklilikleri karşılaması gerekir:


 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak.

 • Sağlık durumunun iyi olması.

 • Ağır suç veya göçmenlikle ilgili suç işlememiş olmak.

 • Göçmenlik memurunu ülkenizle bağlarınız olduğuna ikna etmek.

 • Ziyaretinizden sonra Kanada'dan ayrılacağınıza dair memuru ikna etmek.

 • Ülkede kalışınızı karşılayacak kadar paranız olması.

 • Gerekirse tıbbi muayene raporu sunulması.

 • Kanada'da ikamet eden birinden davet mektubu almak.


Kanada vizesi için gerekli olan belgeler nelerdir?


Kanada’dan vize reddi yememek için herhangi bir Kanada vizesine başvururken, başvuru formunuzla birlikte birkaç önemli belge sunmanız gerekir. Bu belgeler eklenirse, vizeniz işleme alınabilir ve kabul edilebilirsiniz. İşte her türlü Kanada vizesi için genellikle gerekli olan belgelerin bir listesi:


Kanada vize başvuru formu: Kanada büyükelçiliği veya konsolosluğundan uygun başvuru formunu temin edin. Ayrıca IRCC'nin (Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Kanada) resmi web sitesinden çevrimiçi olarak da indirebilirsiniz. Bu formu usulüne uygun olarak doldurun ve kontrol listesindeki belgelerle birlikte gönderin.


Geçerli pasaport: Pasaportunuzun bilgi sayfasının (fotoğrafınız, adınız, doğum tarihiniz, ikamet yeriniz, pasaport numaranız, veriliş tarihiniz ve son kullanma tarihinizin yer aldığı sayfa) fotokopilerini sunmalısınız. Dünyadaki en güçlü pasaportları öğrenmek için "Dünyanın En Güçlü Pasaportları Listesi" yazımızı okuyabilirsiniz.


Medeni durum ve kimlik belgeleri: Başvuru ile birlikte kimlik ve medeni durum belgelerinizin bir kopyasını eklemelisiniz. Bu belgeler arasında ulusal kimlik kartınız, doğum belgeniz veya evlilik cüzdanınız yer alabilir.


Vize ücret makbuzu: Ödemeniz gereken iki tür ücret vardır (vize başvurusu için işlem ücreti ve biyometrik ücretler). Bunların makbuzlarını başvuru formunuzla birlikte ekleyin. Ücret, seyahat amacınıza bağlı olarak farklılık gösterecektir.


Fotoğraflar: Kanada vizesi gereklilikleri uyarınca iki adet vesikalık fotoğraf göndermeniz gerekecektir.


Kendi ülkenize döneceğinize dair kanıt: Vizenizin süresi dolmadan önce ülkenize dönmek istediğinizi göçmenlik makamlarına kanıtlamanız gerekecektir. Bunun için, kendi ülkenizdeki mülklerinizin kira sözleşmelerini veya tapularını, istihdam kanıtlarını veya kendi ülkenizdeki sorumluluklarınızın kanıtını sunabilirsiniz.


Yeterli maddi kaynak kanıtı: Kanada'dayken kendinizi geçindirmek için yeterli paranız olduğunu kanıtlamalısınız. Yıllık gelirinizi gösteren iş mektubunuzu, banka hesap özetlerinizi, Kanada'daki ev sahibinizin gelir belgesini veya arkadaşlarınızdan veya ailenizden mali destek aldığınıza dair belgeyi sunabilirsiniz.


Tıbbi test raporları: Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık (IRCC) paneli tarafından onaylanmış bir doktor tarafından düzenlenen tıbbi test raporunuzu sunmanız gerekir. Bu rapor, sağlık durumunuzun iyi olduğuna dair bir kanıt niteliğindedir. Bu rapor sadece Kanada'da en az altı ay kalacaksanız gereklidir.


Polis tasdik belgesi: Bu sertifika, geçmişte herhangi bir sabıka kaydınızın olmadığını ve Kanada sivil toplumu için tehlike oluşturmadığınızı kanıtlar. Bu nedenle, polis onay belgesinin bir kopyasını başvurunuza eklemeniz gerekmektedir.


Ziyaret amacınızı açıklayan mektup: Bu mektup, ziyaret amacınızı destekleyen kişilerin iletişim bilgileri, Kanadalı sponsorunuzdan gelen bir davet mektubu veya seyahatinizi destekleyen başka herhangi bir belge şeklinde olabilir.


Genç bir kadın havalimanında bavulunun üstüne oturuyor.
Fotoğraf: Andrea Piacquadio (Pexels)

Kanada vize reddinin nedenleri nelerdir?


Kanada özellikle seyahat amacınızın belirtilmesini ister. Vize başvurunun kabul edilmesi için bu detay oldukça önemlidir. Kanada’ya gitme sebebinizi belgeler ile kanıtlamalısınız, eğer belgeler yeterli değilse başvurunuz reddedilebilir.


Vize veya Elektronik Seyahat İzni (eTA) için başvurduğunuzda veya bir giriş kapısına vardığınızda bir Kanada göçmenlik memuru Kanada'ya girip giremeyeceğinize karar verir.


Kabul edilemeyeceğiniz tespit edilirse, vize veya Elektronik Seyahat İzni (eTA) almanız reddedilir, Kanada'ya girişiniz reddedilir veya Kanada'dan sınır dışı edilirsiniz.


Aşağıdaki gibi çeşitli nedenlerden dolayı başvurunuz reddedilebilir:


Güvenlik nedenleri:

 • Casusluk

 • Yıkıcılık (bir hükümeti devirme girişimleri, vb.)

 • Şiddet veya terörizm

 • Bu amaçlarla kurulan bir örgüte üyelik

İnsan hakları veya uluslararası hak ihlalleri:

 • Savaş suçları

 • İnsanlığa karşı suçlar

 • Ağır insan hakları ihlallerinde bulunan veya uluslararası yaptırımlara tabi olan bir hükümetin üst düzey yetkilisi olmak

Uyuşturucu veya alkol etkisi altındayken araç kullanmak da dahil olmak üzere suç işlemek


Organize suç faaliyetlerinde yer alan bir örgüte üyelik, insan kaçakçılığı veya kara para aklama dahil olmak üzere organize suçlar


Tıbbi nedenler:

 • Kamu sağlığını tehlikeye atmak,

 • Kamu güvenliğini tehlikeye atmak,

 • Sağlık veya sosyal hizmetler üzerinde aşırı talebe neden olmak (bazı başvuru sahipleri muaftır)


Finansal nedenler: Mali durumunuz yetersizse, kendinizi ve aile üyelerinizi geçindiremiyorsanız veya geçindirmek istemiyorsanız


Göçmenlik ve Mülteci Koruma Yasası (IRPA) kapsamında alınan kararlarla doğrudan ilgili yanlış bilgi vermeyi veya bilgileri saklamayı içeren yanlış beyanda bulunmak


IRPA'nın herhangi bir hükmüne uyulmaması veya kabul edilemez bir aile üyesine sahip olmak


IRPA'ya uyulmamasına örnek olarak şunlar verilebilir:


 • Kalış koşullarına uymayan geçici sakinler - örneğin, izin verilenden daha uzun süre kalmaları veya uygun izinler olmadan çalışmaları veya eğitim almaları

 • Kanada'da gerekli süre boyunca yaşamamış olan daimi sakinler

 • Daha önce sınır dışı edilmiş ve yazılı izin olmadan Kanada'ya girmeye çalışan kişiler (Bazı durumlarda Kanada'ya kabul edilmek için Kanada'ya dönüş iznine ihtiyacınız olabilir.

Kanada öğrenci vizesi başvurularında onay ve red oranları nedir?


Yıllık kabul oranlarına göre Türkiye’den Kanada’ya öğrenci vizesi başvurularında onay alma oranı 2019 yılında %73’ken 2020 yılında %66’ya, 2021 yılında %47’ye, 2022 yılında ise %41’ düştü. Tüm ülkelerin kabul oranlarına Kanada’nın resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu nedenle öğrenci vizesi alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmakta. Deneyimli ekibimizle bu sürecin sizin için en kolay şekilde geçmesini sağlıyoruz. Geleceğinizi şekillendirirken bizden destek almak isterseniz 30 dakikalık bir online görüşme talebinde bulunabilirsiniz.


Kanada öğrenci vizesi reddi nedenleri nelerdir?


Uluslararası bir öğrenci olarak, Kanada'da bir üniversite veya koleje kabul edilmek büyük bir başarıdır. Ancak, çantanızı hazırlayıp Kanada'ya taşınmadan önce bir öğrenim izni almanız gerekmektedir.


Kanada, uluslararası öğrencileri ülkenin gelecekteki işgücünü güçlendirdikleri ve uluslararası öğrenciler tarafından ödenen daha yüksek öğrenim ücretleri yerel eğitim maliyetlerini sübvanse etmeye yardımcı olduğu için memnuniyetle karşılamaktadır.


Ancak pandemi sonrasında, Kanada üniversiteleri ve kolejlerinin artan popülaritesi ve devam eden başvuru birikimi nedeniyle birçok ülkeden gelen öğrenim izni başvuru sahipleri ortalamanın üzerinde bir ret oranıyla karşı karşıya kalmaktadır.


2021 yılında Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Kanada (IRCC) 329.213 öğrenci vizesi verdi ve tüm öğrenci vizesi başvurularının yüzde 60'ı onaylandı. Buna karşılık, öğrenim izni onay oranı 2022'nin ilk çeyreğinde yüzde 55'e geriledi.


Kanada öğrenci vizesi reddinin nedenleri:


 • Yetkili bir öğrenim kurumundan kabul mektubu almamış olmak

Öğrenci vizesi almaya ancak Kanada'nın belirlediği bir Öğrenim Kurumuna (DLI) kabul edilmeniz halinde hak kazanabilirsiniz. DLI, uluslararası öğrenci kabul etmesine izin verilen bir üniversite veya kolejdir. Kabul aldığınızda, kurumunuz size başvurunuza eklemeniz gereken bir kabul mektubu (LOA) gönderecektir. Kabul mektubu olmadan bir öğrenci vizesi başvurusu yaparsanız veya kabul mektubunuz Kanada'daki yetkili bir kurumdan değilse, öğrenci vizesi başvurunuz reddedilecektir.


 • Eğitiminizden sonra Kanada'dan ayrılacağınıza dair yetersiz kanıt

Vize memurları, eğitiminizi tamamladıktan sonra Kanada'dan ayrılıp ayrılmayacağınızı doğrulamak ister. Uluslararası bir öğrenci olarak, öğrenim izninizin koşullarından biri, öğrenim izninizin süresi dolduktan sonra Kanada'da yasa dışı olarak kalamayacağınızdır.


Mezun olduktan sonra öğrenim izni uzatma veya Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (PGWP) için başvuruda bulunabilecek olsanız da, öğreniminizden sonra Kanada'da kalma niyetinizi vurgulamanız öğrenci vizesi başvurunuzun reddedilmesine yol açabilir.


 • Belirsiz ziyaret amacı

Eğer vize memuru Kanada'da eğitim alma amacınızın gerçek olduğuna ikna olmazsa, başvurunuzu reddedilecektir. Bu durum, neden Kanada'da eğitim almak istediğinizi ve bu özel eğitim programının kariyer hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağını açıkça belirten bir amaç beyanında bulunmazsanız gerçekleşebilir. Böyle bir durumda, vize memuru sizin gerçek bir öğrenci olmadığınızı, aksine Kanada'da yasadışı olarak çalışmak istediğinizi düşünebilir.


 • Finansal güvence eksikliği

Kanada'daki eğitim masraflarınızı karşılamak için yeterli paranız olduğunu kanıtlamak öğrenci vizesi başvurunuz için çok önemlidir. İlk yıl için öğrenim ücretinizi ödediğinizi veya bunu ödeyecek paraya sahip olduğunuzu ve eğitiminiz sırasında yaşam masraflarınızı gösteren yeterli belge sunamazsanız, öğrenci vizeniz reddedilecektir. Ayrıca, tasarruflarınız, banka kredisi, burs vb. gibi fonları nereden elde ettiğinizi de kanıtlamanız gerekmektedir.


 • Tutarsız veya eksik akademik geçmiş

Öğrenci vizesi başvurunuzla birlikte önceki eğitim bilgilerinizi, transkriptlerinizi ve not çizelgelerinizi sunmalısınız. Akademik kayıtlarınız iki şeyi kanıtlamanıza yardımcı olur: Geçmiş derecelerinizin veya sertifikalarınızın geçerliliği ve iyi bir öğrenci olarak siciliniz. Belgeleriniz eksikse veya geçmiş akademik performansınız tutarsızsa, vize memuru başvurunuzu reddedebilir.


 • Önceki eğitiminiz veya deneyiminizle uyumlu olmayan bir eğitim programı seçmek

Seçtiğiniz eğitim programı, öğrenci vizesi başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Eğitim programınız öngörülen kariyer yolunuz, önceki eğitiminiz veya yakın zamandaki iş deneyiminizle uyumlu değilse, vize memuru Kanada'ya gelmek için birincil motivasyonunuzun eğitim olduğuna ikna olmayabilir. Eğitim programınız önceki eğitiminizden sonra mantıklı bir sonraki adım değilse, amaç beyanınızın neden bu programı seçtiğinizi ve kariyerinize nasıl yardımcı olacağını açıkça belirttiğinden emin olun.

 • Eğitiminizde veya deneyiminizde açıklanamayan boşluklar

Eğitim ve iş geçmişinizde tutarlılık önemlidir. Okul sırasında bir yıl ara verdiyseniz veya öğrenci vizesine başvurmadan önce bir süre işsiz kaldıysanız, bu durum başvurunuzun reddedilmesi için gerekçe olabilir. Bununla birlikte, akademik veya istihdam geçmişinizde bir boşluk için geçerli bir neden varsa, bunu amaç beyanınızda açıklamanız önemlidir.

 • Düşük dil sınavı puanı

İngilizce (Quebec'te okuyacaksanız veya Fransızca bir programa kaydolacaksanız Fransızca) yeterliliği, öğrenim izni için önemli bir yeterlilik kriteridir. IELTS, CELPIP, TEF Canada veya TCF Canada gibi onaylı bir dil sınavından düşük bir puan almanız, öğrenci vizenizin reddedilmesine neden olacaktır. • Kanada'daki ve kendi ülkenizdeki aile bağları

Kanada'daki güçlü aile bağları, eğitim izni başvurunuzu yaparken bazen aleyhinize işleyebilir. Kanada'da kardeşleriniz varsa, başvurunuzda buna dikkat çekmeniz vize memurunun mezun olduktan sonra ülkenize dönmeyeceğinizden şüphelenmesine yol açabilir. Benzer şekilde, kendi ülkenizde birinci dereceden akrabanız olmadığını vurgularsanız, vize memuru eğitiminizden sonra Kanada'dan ayrılmak için yeterli nedeniniz olmadığını düşünebilir.


 • Yüksek sayıda bekleyen öğrenci vizesi başvurusu

Belirli bir zamanda IRCC tarafından işleme alınan öğrenim izni başvurularının sayısı hakkında yapabileceğiniz fazla bir şey olmasa da, büyük bir yığılma bazen daha yüksek bir ret oranıyla sonuçlanabilir. Vize memurları, normalden daha fazla başvuruyu inceliyorsa, küçük sorunlar için başvuruları reddedebilir.


 • Tıbbi veya cezai gerekçelerle kabulün reddedilmesi

Sağlık muayenenizden temiz bir sağlık raporu alamazsanız, öğrenci vizeniz muhtemelen reddedilecektir. Geçmişte bir suç işlediyseniz veya bir suçtan hüküm giydiyseniz de Kanada'ya girişiniz reddedilebilir. Ancak, suç işlendiğinde reşit değilseniz (18 yaşından küçük) öğrenim izniniz yine de onaylanabilir.


 • Yetersiz veya kabul edilmeyen seyahat geçmişi

Öğrenci vizesine başvurduğunuzda, göçmenlik memuru önceki seyahat geçmişinize yakından bakacaktır. Başvuruyu doldururken uluslararası seyahatleriniz için doğru tarihler verdiğinizden emin olun, çünkü eksik veya yanlış bir seyahat geçmişi vermek muhtemelen öğrenci vizenizin reddedilmesine neden olacaktır. Ayrıca, şu anda ikamet ettiğiniz ülkede yasa dışı olarak bulunuyorsanız veya daha önce Kanada'da veya başka bir ülkede vizenizi aştıysanız öğrenim izni başvurunuz reddedilecektir.


 • Eksik belgeler

Gerekli evrakların eksik olması, eksik doldurulmuş formların gönderilmesi ve ziyaretinizin amacı için yeterli gerekçenin sunulmaması veya başvurunuzdaki diğer boşluklar çalışma izninizin reddedilmesine neden olabilir. Başvuru formunuza kabul mektubunuz, mali destek belgeniz ve kimlik belgenizin yanı sıra bir amaç beyanı (açıklama mektubu olarak da adlandırılır) ve Quebec'te eğitim alacaksanız Quebec Seçim Sertifikası da eklemelisiniz. Bazı ülkelerden gelen başvuru sahiplerinin ek evrak sunması gerekebileceğinden, yerel vize ofisiniz tarafından verilen belge kontrol listesini dikkatlice inceleyin.


 • Öğrenci vizesi başvurunuzda yalan söylemek

Öğrenim izni başvurunuzdaki herhangi bir tutarsızlık, yanlışlık veya abartı ret nedeni olabilir. Göçmenlik yetkilileri genellikle sağladığınız bilgileri doğrular ve belgelerinizi dikkatle inceler. Amaç beyanınızda ve başvurunuzda verdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Sahte belge sunmak veya yanlış beyanda bulunmak cezai bir suçtur ve yalnızca öğrenci vizenizin reddedilmesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekte Kanada'ya girişinizi de engelleyebilir.


 • Lisanssız bir göçmenlik danışmanıyla çalışmak

Öğrenim izni başvurunuza yardımcı olması için bir göçmenlik danışmanı veya eğitim danışmanı tutuyorsanız, bu kişilerin Kanada'daki Göçmenlik ve Vatandaşlık Danışmanları Koleji (CICC) tarafından yetkilendirildiğinden emin olmalısınız. Onaylı eğitim danışmanlarına Düzenli Uluslararası Öğrenci Göçmenlik Danışmanları (RISIA'lar) denir ve her RISIA Kanada'daki bir üniversite veya koleje bağlıdır.


Genç bir kadın bir kitaplık önünde dizsütü bilgisayarı önünde sözlüklerle birlikte ders çalışıyor.
Fotoğraf: Yan Krukau (Pexels)Kanada öğrenci vizesi reddi alırsanız ne yapmalısınız?


Her ne kadar k endinizi kötü hissetseniz de, öğrenim izni başvurunuzun reddedilmesi Kanada'da eğitim alma hayallerinizin sonu anlamına gelmeyebilir. Kanada'dan vize reddi almanız durumunda çözüm için bazı seçenekleriniz mevcut.


Öğrenci vizesi için yeniden başvuruda bulunma veya kararı mahkemede gözden geçirme seçeneğiniz vardır. Ancak, bunlardan herhangi birini yapmak için öncelikle öğrenci vizesi başvurunuzun neden reddedildiğini öğrenmeniz gerekmektedir.


Öğrenci vizesi başvurunuz reddedildiğinde, vize memurunun başvurunuzla ilgili notlarını talep etme hakkına sahipsiniz. Genellikle Küresel Vaka Yönetim Sistemi (GCMS) notları olarak bilinen bu notlar, başvurunuzun neden onaylanmadığı konusunda size daha fazla bilgi verecektir.


Ancak, yurt dışında ikamet edenler GCMS notlarını doğrudan talep edemezler. Bunun yerine, Kanada vatandaşı veya daimi oturum izni sahibi olan bir göçmenlik danışmanı veya temsilcisi tutmanız ve notlar sizin adınıza almaları için onları yetkilendirmeniz gerekir. Bu sürecin 60 güne kadar sürebileceğini unutmayın.


Notları aldıktan ve inceledikten sonra, öğrenci vizenizin meşru bir nedenle reddedilip reddedilmediğini değerlendirebilmeniz gerekir. Vize memurunun kararının geçerliliğine bağlı olarak, üç seçeneğiniz vardır:


 • Yeniden öğrenci vizesi için başvurmak

Öğrenim izniniz eksik belgeler veya yetersiz mali destek kanıtı gibi geçerli nedenlerle reddedildiyse, her zaman ek evraklarla yeniden başvurabilirsiniz. Mümkünse, Kanada'daki eğitiminizi bir dönem erteleyin, böylece yeniden başvurmak ve öğrenci vizenizi almak için yeterli zamanınız olur.


Gözden geçirilmiş öğrenci vizesi başvurunuzun daha kapsamlı olduğundan ve ilk başvurunuzla aynı hatalara veya boşluklara sahip olmadığından emin olun. Başvurunuzu nasıl güçlendireceğiniz konusunda kendinize güvenmiyorsanız, süreç boyunca size rehberlik etmesi için bir danışmanla çalışmayı düşünebilirsiniz.


 • Başvuru kararınızın yargı tarafından incelenmesini talep edin

Öğrenim izni kararınızın yeniden değerlendirilmesi için resmi bir temyiz süreci yoktur. Ancak, öğrenci vizenizin haksız bir şekilde reddedildiğinden eminseniz, Federal Mahkeme'den kararı gözden geçirmesini ve makul olup olmadığını belirlemesini talep edebilirsiniz.


Bunu yapmak için Kanada'da avukatlık yapmaya yetkili bir göçmenlik avukatının hizmetine ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, Federal Mahkeme tüm davaları incelememektedir, bu nedenle bu yaklaşım yalnızca son çare olarak kullanılmalıdır.

 • Üniversite veya yüksekokuldan aldığınız kabulü iptal edin

Ayrıca, öğrenim izninizin meşru bir nedenden dolayı reddedilmiş olması, ancak düzeltici önlem alamamanız olasılığı da vardır.


Örneğin, Kanada'daki eğitiminiz için yeterli paranız olmayabilir veya akademik kimlik bilgilerinizi kaybetmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda, tek seçeneğiniz üniversite veya yüksekokul kabulünüzü iptal etmek ve öğrenim ücretlerinizi iade almaktır.


Öğrenim kurumu, ödemenizi iade etmeden önce bir yönetim ücreti kesebilir, bu nedenle ne kadar ücret alacaklarını sorduğunuzdan emin olun. Başvurunuz için mali kanıt göstermek amacıyla Garantili Yatırım Sertifikası (GIC) satın aldıysanız, bunu da iade almanız gerekecektir.

 

Kanada'da eğitim alma hayaliniz, öğrenim izni almaya hak kazanmanıza bağlıdır ve öğrenim izni alıp alamayacağınıza dair belirsizlik çoğu zaman stresli olabilir.


Paylaştığımız ipuçlarını takip ederek, öğrenci vizesi başvurusunun reddedilmesine en sık neden olan hatalardan kaçınabilirsiniz. Ancak, başvurunuzun onaylanmaması durumunda endişelenmeyin. Başvurunuzu her zaman güçlendirebilir ve daha sonraki bir tarihte yeniden başvurabilirsiniz.Kanada’dan vize reddi alırsanız ne yapmalısınız?


Vize reddi almanıza rağmen Kanada'ya seyahat etmek için içinde bulunduğunuz koşullarda haklı görülebilecek bir nedeniniz varsa, size geçici ikamet izni verilebilir.


Geçici ikamet iznine hak kazanmak için, Kanada'ya girme veya Kanada'da kalma ihtiyacınız, bir göçmenlik veya sınır hizmetleri görevlisi tarafından belirlenmek üzere, Kanada toplumuna yönelik sağlık veya güvenlik risklerinden daha ağır basmalıdır. Kabul edilmeme nedeniniz önemsiz görünse bile, ziyaretinizin haklı olduğunu göstermelisiniz.


Geçici ikamet izni için nasıl başvurulur?


Eğer eTA'ya ihtiyacınız varsa ve eTA başvurunuz reddedildiyse, size geçici ikamet izni verilebilir. Bu, başvurunuzun kabul edilemezliğinin niteliğine, koşullarına ve Kanada'ya neden seyahat etmeniz gerektiğine bağlıdır.


Ziyaretçi vizesi için başvuruda bulunmalı ve neden kabul edilemez olduğunuzu ve Kanada'ya girmenizin neden haklı olabileceğini açıklamak için destekleyici belgeler eklemelisiniz.


Bir memurun başvurunuzu değerlendirebilmesi için bir mülakata katılmanız gerekebilir.


Geçici ikamet izniyle Kanada'da ne kadar kalabilirsiniz?


Geçici ikamet izni genellikle Kanada'ya yapacağınız ziyaretin süresi kadar verilir - Örneğin, bir konferansa katılmak için 1 hafta gibi. İznin sona erme tarihine kadar Kanada'dan ayrılmanız veya mevcut izninizin süresi dolmadan yeni bir izin almanız gerekir.


Bu izin herhangi bir zamanda bir görevli tarafından iptal edilebilir.


Kanada'dan ayrıldıktan sonra, özel olarak ayrılma ve yeniden girme yetkiniz yoksa, izniniz artık geçerli olmayacaktır.

 

Kanada'da eğitim, çalışma ve yaşama dair tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Geleceğinizi planlamaya başlamak için online randevu talebinde bulunabilirsiniz.


Check the English Version: What is Canada Visa Rejection?

2.916 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page