top of page

Kanada’da Mesleklere Göre Maaşlar: Asgari Ücret, İşsizlik Maaşı ve Farklı Meslek Grupları!

Güncelleme tarihi: 14 Mar

Kanada bilişim, sağlık, sanayi gibi çeşitli sektörlerde önde gelen ülkelerden biridir. Göçmenlerin iş bulma ümidiyle gitmeyi tercih ettikleri ülkeler arasında ilk sıralarda yer alır. İstihdam açığı bulunan ülke iş gücünde istihdam etmek üzere her yıl çok sayıda göçmen kabulü gerçekleştirmektedir. Özellikle ülkesinde kazandığı maaştan memnun olmayanlar göçmenlik başvurusunu çoğunlukla Kanada’ya yapmaktadır. Türkiye’den nitelikli işçi olarak giden göçmenlerin kazandıkları ücretler Türkiye maaşları ile kıyaslandığında arada epey fark olduğu dikkat çekmektedir. Peki yaşam standartlarının, eğitim seviyesinin yüksek olduğu, iş gücüne ihtiyaç duyulan Kanada’da maaşlar ne kadar? Birçok kişinin merak ettiği Kanada’da asgari ücret, işsizlik maaşı ve diğer meslek maaşları ne kadar sorusunun cevabını sizler için araştırdık.
Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada’da maaşlar her eyalette farklı olarak belirlenmektedir. Ülkede toplamda 10 farklı eyalet bulunduğundan aynı işle meşgul olup farklı eyaletlerde çalışanların maaşları arasında fark olduğu gözlemlenebilmektedir. Ayrıca belki şaşırabilirsiniz ama maaşlar Türkiye’deki gibi aylık olarak değil saatlik olarak belirlenmektedir. Örneğin Saskatchewan eyaletinde saatlik asgari ücret 13 Kanada dolarıdır. Bu miktar Ontario eyaletinde 15,50 iken Kanada’nın Ottowa gibi gelişmiş şehirlerinde saatlik ücret diğer şehirlerine göre daha fazla ve 16 Kanada dolarını bulmaktadır.

Kanada’da maaşların saatlik olarak belirlendiğini söyledik. Peki Kanada’da kaç saat çalışılıyor derseniz resmi çalışma saatinin 37 ile 40 saat arasında olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı eyaletlerde haftalık çalışma süreleri 44-48 saatleri bulabilmektedir. Haftalık çalışma günleri ise Türkiye ile benzer şekilde 5 gündür.

Kanada’da ortalama asgari ücret ise 2.400 Kanada doları ile 2.800 Kanada doları arasında değişmektedir. Gelişmiş şehirlerde asgari ücretle geçinmek şartları epey zorlasa da diğer şehirlerde asgari ücretle ucu ucuna geçinilmektedir. Özellikle ev kiralarının yüksek olması asgari ücretle geçinmeyi zorlaştırmaktadır. Bir de çocuklu bir aileyseniz asgari ücret seviyesinden yüksek maaşlarla çalışmanız geçiminizi sağlayabilmeniz bakımından önemlidir.


Kanada’da Asgari Ücretle Çalışan Oranı Ne Kadardır?

Asgari ücret kişileri yaşamlarını en azından asgari seviyede de olsa sürdürebilmeleri amacıyla ödenecek en düşük işçi maaşıdır. Kanada genel olarak çalışma gücüne ihtiyaç duyan ülkelerdendir. Çalışan sayısının azlığı nedeniyle diğer yabancı ülkelerde de fazlasıyla göç almaktadır. Kanada’nın kendi vatandaşları ve diğer ülkelerden gelen çalışanların büyük bir çoğunluğu kendi mesleklerini yapmakta ve asgari ücretin çok üzerinde ücretler almaktadır. Bu nedenle Kanada’da geçimini asgari ücretle sağlayan kesim fazla değildir. Kanada vatandaşı olan nüfusun yalnızca %7’si geçimini asgari ücretle sağlamaktadır. Başka ülkelerden gelip Kanada’da çalışan işçilerin ise %30’u asgari ücret almaktadır. Tabi ki bu ücretler işçilerin tecrübe edinmelerine, kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak zamanla artabilmektedir.
Kanada’da İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Kanada’da iş gücüne ihtiyaç duyulduğunu ifade etmiştik. Bu nedenle ülkede işsizlik oranının çok düşük seviyelerde olduğunu hatta ülkedeki işsizlik oranının %0’a düşmesi beklendiğini söyleyebiliriz. Fakat yine de elinde olmayan nedenlerde ötürü bazı kimseler çalışamamaktadır. Kanada İnsan Kaynakları Merkezi kendi iradesi dışında işsiz kalanlara yardım etmek amacıyla azami 10 ay işsizlik sigortasından yararlanmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda işsizlik maaşı olarak işsiz kalan vatandaşlara yaklaşık 2.000 Kanada doları verilmektedir. Bu maaş sayesinde Kanada sosyal devlet anlayışı ile hareket ederek işsiz vatandaşların geçinebilmesine katkıda bulunmaktadır.
Mesleklerine Göre Kanada’da Çalışan Ücretleri

Asgari ücret ve işsizlik maaşları Kanada’da tek başına yaşamak için kısmen yeterliyken diğer meslek gruplarının birçoğunun maaşı Kanada’da yüksek kalitede yaşam sürmeyi sağlamaktadır. Kanada’da çalışarak Türkiye’de aynı emekle ve donanımla kazanabileceğiniz maaşın neredeyse 6-7 kat fazlasını kazanmanız mümkündür. Her mesleğin kazandığı ücret çeşitli faktörlere göre birbirinden farklı olmaktadır. 2023 yılı itibariyle hangi meslek ne kadar kazanıyor diye merak edenler için işte cevabı:


MESLEKLER

AYLIK ORTALAMA MAAŞLAR

YILLIK ORTALAMA MAAŞLAR

DOKTOR

7.800 $

93.600 $

HEMŞİRE

3.800 $

45.600 $

İNŞAAT İŞÇİSİ

5.000 $

60.000 $

İNŞAAT USTASI

6.250 $

75.000 $

PARAMEDİK

4.000 $

48.000 $

ÖĞRETMEN

4.500 $

54.000 $

TIR ŞOFÖRLÜĞÜ

5.000 $

60.000 $

​YAZILIMCI

8.000 $

96.000 $

PSİKOLOG

​7.750 $

93.000 $

BİYOLOG

8.000 $

96.000 $

ELEKTRİK MÜHENDİSİ

4.500 $

54.000 $

VETERİNER

7.000 $

​84.000 $

DİŞ HEKİMİ

7.200 $

86.400 $

AVUKAT

5.700 $

68.400 $

AŞÇI

3.800 $

45.600 $

PİLOT

22.000 $

​264.000 $

​KUAFÖR

6.500 $

78.000 $

Kanada’da bazı meslek gruplarının ortalama maaş miktarları tablodaki gibidir. Eğer herhangi bir mesleğiniz yoksa Kanada’da vasıfsız bir işçi olarak 2.400 ile 3.000 Kanada doları arasında ücretle çalışmaya başlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda edindiğiniz tecrübelere bağlı olarak maaşınızın yükselmesi muhtemeldir. Tabi ki hangi firmada çalışıldığı, günde kaç saat çalışıldığı gibi faktörlerin de maaş tutarını etkilediği de göz önünde tutulmalıdır.


İlgili Makalemiz: Kanada'da Lise Okumak!
153 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page