top of page

(2024) Kanada’da Yaşam Maliyetleri: Asgari Ücret, Ev Kiraları, Yeme-İçme

Güncelleme tarihi: 28 Nis

Kanada eşsiz doğa güzellikleri ve tarihiyle insanların ilgisini çeken ülkelerden birisidir. Kısa süreli olarak turistik gezi, eğitim alma ya da tamamen orada yaşamak için Kanada’ya gitmek gibi bir düşünceye sahip olabilirsiniz. Pek çok kişinin “bir gün Kanada’ya yerleşeceğim” gibi hayalleri olduğundan haberdarız. Bu hayalleri gerçekleştirmek elbette kolay olmayacak, beraberinde birtakım masraflarda getirecektir. Hayallerinizi gerçekleştirmeye adım atmadan önce Kanada yaşam maliyetleri hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz Kanada’da yapacağınız masraflar, Kanada asgari ücret gibi detayları sizlerle paylaşalım.Genel Olarak Kanada Yaşam Standartları


Kanada Kuzey Amerika’da yer alan ülkelerdendir. Gelişmiş bir ülke olan Kanada’da yaşam kalitesinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Toronto, Montreal gibi şehirlerde refah seviyesinin yüksekliği daha fazla hissedilmektedir.


Yaşam kalitesinin yüksek olması Kanada’da yaşam için yeterli bir bütçeye sahip olmanızı gerektirir. Ancak bu durum hemen gözünüzü korkutmasın. Ülkede yaşam için gerekli olan ücretler sizin yeme-içme, gezme gibi alışkanlıklarınıza göre değişebilmektedir. Kanada’nın birçok şehrinde asgari ücret tutarındaki maaşla orta standartlarda yaşam sürmeniz pekâlâ mümkündür.


Kanada hayalinizi gerçekleştirmeden önce tamamlamanız gereken vize işlemleri ve eğer red alırsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için Kanada vize reddi yazımızı okuyabilirsiniz.


2024 Kanada Asgari Ücret Ne Kadar, Çalışanların Yüzde Kaçı Asgari Ücretli?


Bir yerde yaşayıp geçimini sağlayabilmek için merak edilen soruların başında asgari ücretin ne kadar olduğu sorusu gelir. Kanada asgari ücret her eyalette farklı olacak şekilde saatlik olarak belirlenmektedir. Kanada para birimi Kanada doları (CAD) olarak ifade edilmektedir. Günümüzdeki TL cinsinden 1 Kanada dolarının değeri ise yaklaşık olarak 23,76 TL’dir (Nisan 2024). Asgari ücret de Kanada’nın para birimi olan Kanada doları yani CAD ile ödenmektedir.Kanada Üniversite Bölümleri


Kanada’daki üniversiteler, birçok farklı bölümde eğitim vermektedir. Bu bölümler arasında mühendislik, işletme, bilim, sanat, sosyal bilimler, tıp ve hukuk gibi alanlar bulunmaktadır. Öğrenciler, kariyer hedeflerine ve ilgi alanlarına göre bir üniversite bölümü seçebilirler.

Kanada’daki üniversiteler, öğrencilere farklı derece seviyelerinde eğitim imkanı sunarlar. Lisans programları, genellikle 4 yıl sürer ve öğrencilere bir lisans derecesi kazandırır. Yüksek lisans programları, lisans derecesine sahip olan öğrencilere özel olarak tasarlanmış programlardır ve genellikle 1-2 yıl sürerler.


Örneğin 2024 yılında Kanada’nın Nunavut eyaletinde saatlik asgari ücret 19 dolardır. Saskatchewan eyaletinde ise bu tutar saatlik 15 dolara düşmektedir. Bu miktarlara göre aylık asgari ücretin ortalama 2.400 Kanada doları olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Kanada’da asgari ücretle çalışan kişi sayısı pek de fazla değildir.

Genellikle deneyimsiz olan kişiler asgari ücretle çalışmakta devamında maaşları artış göstermektedir. Nüfusun yalnızca %7’si asgari ücretle çalışmakta geri kalan çalışanlar da daha tecrübeli olduklarından dolayı asgari ücretten fazla maaşla çalışmaktadır.


Kanada’da Hangi Meslekler Ne Kadar Kazanıyor?


Kanada’da asgari ücretle çalışan sayısının az olduğunu ifade etmiştik. Ülkede maaşlar çoğunlukla mesleklere ve tecrübeye göre belirlenmektedir. Kanada’da hangi meslekler ne kadar kazanıyor sorusunun cevabını sizler için araştırdık. 2024 yılında Kanada’da çalışan meslek grupları işçilerin ortalama maaşları aşağıdaki gibidir:

Meslek

​Ortalama Ücret (Bürüt)

Bankacı

4.000 CAD

Öğretmen

4.500 CAD

Polis

4.500 CAD

Doktor

7.800 CAD

Hemşire

3.800 CAD

Çöpçü (Temizlik Görevlisi)

2.400 CAD

Kasiyer

2.500 CAD

Mağaza Görevlisi

2.750 CAD

İnşaat Mühendisi

5.000 CAD

8.000 CAD

Görüldüğü üzere bazı meslekler asgari ücret seviyesinde maaş alırken bazı mesleklerin maaşları asgari ücretten epey fazladır. Meslek sahibi işçilerin birçoğu aldıkları maaşlar ile kendilerini ve ailelerini rahatlıkla geçindirebilirler. Ancak asgari ücret maaşıyla çocuklu ve kirada oturan ailelerin geçimini kolaylıkla sürdürebileceklerini söylemek güçtür.
Kanada’da Ev Kiraları Ne Kadar?


Kanada’da yaşamayı düşünenlerin merak ettiği bir diğer soru da Kanada ev fiyatları ne kadar olduğudur. Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü kira fiyatları şehirden şehire farklılık göstermektedir. Ayrıca kiralanacak evin kaç odalı olduğu, metrekaresi, kaç yıllık olduğu, konumu gibi pek çok faktör kira fiyatlarında değişkenliğe neden olmaktadır. Ancak söylemek gerekir ki Kanada’nın en pahalı şehirleri Toronto ve Vancouver’dır. Bu nedenle bu şehirlerde kiralar diğer şehirlere oranla daha yüksek ve ortalama 2 odalı bir ev 2.000 - 3.000 kanada doları arasındadır. Diğer şehirlerde yaşam standartları ve bütçenize göre daha uygun fiyatlı kiralık ev bulabilirsiniz.


Kanada’da Aylık Ortalama Yeme İçme Giderleri


Temel ihtiyaçlarımızdan olmazsa olmazı yeme içme ihtiyacıdır. Kanada gibi yaşam standartlarının yüksek olduğu bir ülkede yeme içme de yerine göre masraflı olabilmektedir. Pahalı şehirlerden olan Toronto ve Ottowa’da ev kiraları kadar yeme ve içme giderlerinin nispeten daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenciler için yeme içe giderleri ortlama aylık olarak 500 Kanada dolarına tekabül etmektedir. Ailesiyle yaşayanlar için ise yeme içme giderleri en azından 1.000 Kanada dolarını bulmaktadır. Yeme içmenin de masraflı olmasından dolayı hem ev kiralarının hem de yeme içmenin masraflı olduğu pahalı şehirlerde asgari ücretle geçinmek pek de kolay olmayabilir. Çözüm olarak yeme içmeden kısmamak için daha küçük bir ev kiralayabilirsiniz. Diğer şehirlerde ise asgari ücretlerle ortalama kalitede yaşam sürmek deyim yerindeyse ucu ucuna olacaktır.


Kanada’da Sıfır ve İkinci El Araba Fiyatları


Kanada’da yaşam doğal güzellikleri ve birçok gezme mekânları ile oldukça renkli olabilmektedir. Arabanız ile ülkenin çeşitli güzelliklerini gezip görmek kendinize yapabileceğiniz en güzel yatırımlardan biri olabilir. Özellikle Kanada’ya tatil niyetiyle gittiyseniz en çok ihtiyaç duyduğunuz şey araba olacaktır. Çünkü ülkenin gezilmesi gereken o kadar çok yeri var ki tatilin anlamlı olabilmesi için gezeceğiniz yerlere rahatlıkla ulaşabilmeniz gerekir. Yine gezme dışında yaşamınızı Kanada’da devam ettirecekseniz işe, okula ulaşımlarınızda şahsi arabaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için sıfır veya ikinci el araba satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Sıfır orta seviyeli bir SUV otomobil fiyatı ortalama 45.000 ile 55.000 Kanada doları arasında iken ikinci el sorun çıkarmadan kullanılabilecek otomobil rakamları yaklaşık 20.000 ile 30.000 Kanada doları arasında satılmaktadır. İkinci el araçlar için Kijiji web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kiralık araçları ise günlük ortalama 160 dolara kiralayabilirsiniz. Otomobil kiralamak için TURO gibi uygulamalar kullanabilirsiniz.
Tek Başına Bir Öğrenci İçin Kanada’da Yaşam Maliyetleri


Kanada eğitim konusunda gelişmiş ve kendisini geliştirmeyi hedefleyen öğrencilere pek çok imkân sağlayan öğrenci dostu sayabileceğimiz ülkeler arasındadır. Öğrencilerin özellikle değişim programları ile veya kendi imkânları ile eğitim almaya geldikleri Kanada öğrencilere yaşam konusunda pek çok kolaylık sağlamaktadır. Üniversite ücretleri 10.000 ile 22.000 Kanada doları arasında üniversiteye göre değişmektedir. Öğrenci yurtları kiralık evlere göre daha uygun fiyatlıdır. Öğrenci yurtları için öğrenciler yıllık 3.000 ile 7.500 Kanada doları arasında değişen miktarlarda ücret ödemektedir. Ulaşım ücretleri ise 100-150 CAD (Kanada doları) civarında olmaktadır. Öğrenciler bakımından yaşamın sürdürülebilmesi çocuklu ailelere göre çok daha kolaydır. Bu nedenle part time olarak çalışan öğrencilerin Kanada’da hem okuyup hem de yaşamlarını sürdürebilmeleri mümkündür.


Çocuklu Bir Aile İçin Kanada’da Yaşam Maliyetleri


Ülkenin pahalı şehirlerini saymazsak 2+1 ev kiraları gelişmişliği orta seviyede olan şehirlerde yaklaşık 2500 Kanada dolar'ıdır. Yeme içme masrafları ise çocuklu bir aile için en az 1000 Kanada dolarını bulmaktadır. Fatura, ulaşım gibi diğer zorunlu masraflar da eklendiğinde Kanada’da çocuklu bir ailenin yaşam maliyetinin en azından 5.000 Kanada doları olması gerektiği sonucuna ulaşabiliriz. Çocuk sayısı arttıkça Kanada da aylık geçim maliyeti de artmış olacaktır. Ülkede asgari ücretin ortalama 2.800 Kanada doları olduğu göz önünde bulundurulduğunda çocuklu bir ailenin Kanada asgari ücret ile yaşamını sürdürebilmesinin pek de mümkün olmadığını görmekteyiz. Asgari ücret düzeyinden yüksek maaş alınan işlerde çalışarak diğer ülkelerde olduğu gibi Kanada’da da çocuklu ailelerin orta ve hatta yüksek kalite yaşam sürmesi de mümkündür.


Check the English Version: Cost of Living in Canada
Kanada İle İlgili Merak Edilenler


Derinlemesine Uzmanlık ve Bilgi Deneyimi

Ekibimiz Kanada'nın göçmenlik yasaları ve düzenlemeleri üzerine geniş ve ayrıntılı bilgiye sahiptir. Bu, size en güncel ve doğru yönlendirmeyi sunarız.

Etik ve Profesyonel Danışmanlık

Açık ve Net Fiyatlandırma

Kişiye Özel Esnek Yaklaşımlar

Üstün Müşteri Memnuniyeti

Göçmenlik Danışmanlığı Hizmetleri İçin İletişime Geçin

Eğitim Danışmanlığı İçin Bilgi Alın

Detaylı Bilgi İçin Kaynaklarımızı İnceleyin

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin


28.008 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 comentario

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
Kenan Yetik
Kenan Yetik
27 ago 2023

Bende gitmek istiyorum

Me gusta
bottom of page