top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
Kanadadan bir fotoğraf

Kanada Çalışma İzni

 

Kanada, dünyanın en gelişmiş ve yaşanabilir ülkelerinden biri olmanın yanı sıra bir göçmen ülkesidir. Bu nedenle Kanada'da çalışmak ve yaşamak isteyenler için birçok seçenek mevcuttur.

 

Kanada Çalışma İzni Kanada'da tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışabilmek için Kanada hükümetinden almanız gereken resmi izindir. Bu izin, belirli bir süre için çalışma hakkını verir ve bu süre sonunda yenilenmesi gerekir.

 

Kanada Çalışma İzni Türleri:

  1. Açık Çalışma İzni (OWP): Open Work Permit adıyla da bilinen izin, Kanada'ya belirli bir işverenle bağlı kalmadan gelmek isteyenlere verilir. Bu izin, öğrencilere ve bazı diğer gruplara özeldir. Örneğin; mezun olan uluslararası öğrenciler bu izni alabilir.

  2. İşveren Destekli Çalışma İzni (LMIA): Belirli bir işverenle bir çalışma kontratınız olduğunda alabileceğiniz bir izindir. İşverenin, Kanada'da bu pozisyon için bir Kanadalı ya da daimi rezidenti işe alamadığını ispatlaması gerekir.

  3. Uluslararası Deneyim Kanada (IEC) Çalışma İzni: 18-35 yaş arası gençler için, Kanada'da çalışma ve deneyim kazanma fırsatı sunar. Bu programın üç kategorisi vardır: Working Holiday, Young Professionals ve International Co-op Internship.

  4. Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (PGWP): Post-Graduation Work Permit olarak bilinen izin, Kanada'da yükseköğrenim gören uluslararası öğrencilere, eğitimlerini tamamladıktan sonra Kanada'da çalışma imkanı sunar. Eğitim süresi 1 yıl olursa 1 yıla kadar, 2 veya daha uzun sureli olursa 3 yıla kadar çalışma izni alınabiliyor.

  5. Tarım İşçisi Çalışma İzni (SAWP): Kanada'nın bazı bölgelerinde tarım sektöründe çalışmak isteyenlere verilen özel bir izindir.

  6. Kanada Deneyimi Sınıfı (CEC) Çalışma İzni: Kanada'da en az bir yıl çalışma deneyimi kazanan yabancı işçilere, daimi rezidens başvurusu yapmaları için verilen bir izindir.

Eşe verilen Çalışma İzni

Kanada'da eşlerden birinin eğitim alması yoluyla diğer eş çalışma izni sahibi olabilir. Devlet koleji veya üniversitede olan öğrenci haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma iznine sahip olurken, öğrencinin eşi tam zamanlı çalışma iznine sahip oluyor. Çocuklu ailelerimizde ise bu statü ile çocuklar devlet okulunda (ilk - orta - lise) belli bir süre ücretsiz okuyabiliyor. Zaman içinde göçmenliğe dair amacımız Express Entry sistemi üzerinden sizi vatandaşlığa adım adım yaklaştırmak.

* Kanada Çalışma İzni hizmetimizin ücreti 1,200 CAD; LMIA için 6,500 CAD'dır.

*CAD - Kanada Doları

** Kanada içinden başvuruluyor ise Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (PGWP) 750 CAD'dır.

*CAD - Kanada Doları

bottom of page