top of page

2024 Kanada Vize Rehberi; Başvuru, Şartlar ve Ücretler

Güncelleme tarihi: 22 Mar

Kanada vize başvurusu yapmak ve Kanada’ya seyahat günümüzde çoğu kişinin araştırdığı bir konu. Her sene milyonlarca insan vize alarak Kanada’ya seyahat ediyor ve Kanada vize başvurusu şartları ve ücretlerini araştırıyor.


Kanada vize başvuru süreci Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı olan IRCC tarafından yönetilmektedir. Kanada vizesi için başvurular on-line yani çevrim içi bir şekilde yapılabilir. Kanada vize ücreti konusunda da başvuru sırasında ücret istenmektedir diyebiliriz. Başvuru süreci ve başvuru şartları ile Kanada vize ücreti vizenin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.


Kanada ziyaretçi vizesi, öğrenci vizesi, iş vizesi, çalışma vizesi ve aile birleşimi vizesi gibi farklı türleri bulunmaktadır. Kanada vizesi başvurusu yapmadan önce hangi tür vizeye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz önemli bir konudur.


Kanada vizesi başvurusu için gerekli belgeler başvurulan vize türüne göre değişebilir. Biz bu Kanada vize rehberinde başvuru şartları ve ücretleri sizlere sunacağız ve Kanada vize başvurusu için Kanada vize istiyor mu konusunda da bilgiler vereceğiz.

Kanada vize başvuruları konulu yeni regülasyonlar ve ek açıklamalar her zaman Kanada hükümetinin kendi sitesinde duyuruluyor. Lisanslı göçmenlik danışmanı RCIC’ler ve Kanada vize danışmanlık şirketleri de bu konuda çeşitli hizmetler sunuyor. Kanada vizesi başvurusu yapmadan önce hangi tür vizeye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz çok önemlidir. Öncelikle pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az altı ay süre ile geçerli olduğuna emin olunmalıdır.


Kanada vizesi başvurularında biyometrik verilerin parmak izi ve fotoğrafın alınması gerekmekte, Kanada vize başvurusu da on-line olarak yapılabilmektedir. Başvuru formu çevrimiçi olarak doldurulmalıdır. Kanada vize fotoğraf ölçüsü de bu konuda önemlidir, ölçüler yine hükümetin sitesinde detaylı belirtilmiştir. Kanada vize türleri metinde belirtildiği gibi değişkenlik gösteren bir olgudur.


Kanada seyahatinizin amacı ve planlarını açıklayan niyet mektubu, uçak bileti, konaklama rezervasyonları ve benzeri belgeler sunmanız gerekmekte, Kanada ziyareti için yeterli finansal kaynağa sahip olduğunuzu gösteren banka hesap özeti, maaş bordrosu ve benzeri belgeleri de sunmanız gerekmektedir. Kanada vize başvurularında dil yeterliliğinizi gösteren IELTS, TOEFL ve benzeri belgeleri de sunmanız gerekebilir.


Kanada vize ücreti de başvurulan Kanada vize türlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. 2024 yılında Kanada ziyaretçi vizesi için ücret 100 Kanada dolarıdır. Diğer vize türleri için ücretler farklılık gösterebilmektedir. Kanada vizesi başvurusu için işlem süresi de değişiklik gösterebilmektedir. Kanada online vize başvurusu yaptığınızda beklemeniz gerekmektedir. Kanada vize kaç günde çıkar konusu da bu şekilde beklemeye bağlı olarak değişkenlik içermektedir. Başvuru yoğunluğuna türüne ve diğer faktörlere göre başvuru işlem süresi değişebilmektedir. Genellikle Kanada vize danışmanlığı konusunda hizmet veren şirketler bu süreyi kısaltabilmektedir. Kanada vize başvurusu işlem süresi ortalama olarak 15 ve 30 gün arasında değişkenlik göstermektedir diyebiliriz.


Kanada vize reddi ve çözümü ile ilgili bilgi almak için "Kanada vize reddi nedir?" yazımızı okuyabilirsiniz.KANADA VİZE BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kanada vize başvurusu yapacak kişiler birkaç aşamadan geçmek zorundadır ve bu adımlardaki prosedürleri de dikkatle tamamlamalıdır. Kanada başvurusunda kişinin seyahat amacına uygun olarak başvuru formu doldurulmakta, girilen bilgiler eksiksiz ve doğru olarak kontrol edilmelidir. Kanada konsolosluğu yüz yüze görüşme gerçekleştirmediği için Kanada online vize başvurusu yolu tercih edilmelidir. Talep edilen belge ve evraklar göz önünde bulundurulmalıdır. Kanada vize ücreti de Kanada online vize başvurusu sürecinde talep ve tahsil edilmektedir.


Kanada vize ücreti başvuru türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kanada vize başvurusunun tamamlanması için Kanada vize danışmanlık şirketlerinde parmak izi ve diğer biyometrik işlemlerin tamamlanması gerekebilir. Kanada vize fotoğraf ölçüsü bu konuda dikkate alınmakta ve bu şekilde biyometrik işlemler tamamlanabilmektedir.

Başvuruda ek olarak istenen belgeler arasında eşlerin, ebeveynlerin, çocukların adları, soyadları, adresleri, doğum tarihleri ve mesleklerini belirten Aile Bilgi Formu doldurulmalı ve öğrenciler için de okul kabul belgeleri doldurulmalıdır.


En az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport ile Kanada vize fotoğraf ölçüsü olan 3,5cm x 4,5cm boyutlarında 2 adet fotoğraf, İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmuş vize başvuru formu, Ek Aile Bilgi Formu, uçak bileti, otel rezervasyon, iş yerinden talep edilen belgeler, öğrencilik belgesi ve muvafakatname de istenen belgeler arasında yer alabilmektedir.


VİZE BAŞVURU ÜCRETİ

Kanada vize ücreti olarak vize başvurusu yapmak isteyen kişiler için turist vizesi ücreti 185 Kanada doları, Öğrenci vizesi ücreti olarak 235 Kanada doları, Kanada CAQ Vizesi 355 Kanada Doları, Kanada çalışma vizesi ücreti 240 Kanada Doları, Can Plus Vizesi Ücreti 100 Kanada doları ve ETA Vizesi 7 Kanada doları olarak belirlenmiştir. Bu ücretler çeşitli vilayet ve eyaletlere göre değişkenlik gösterebilmekte ve ücretler güncellenebilmektedir.KANADA VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kanada vize başvurusu yalnızca çevrimiçi olarak online bir şekilde yapılabilmektedir. Kanada vize başvurusu yapmak için öncelikle vize türünüzü belirlemeniz gerekmektedir. Kanada vize rehberinde Kanada vize türleri arasında ziyaretçi vizesi, öğrenci vizesi, iş vizesi, çalışma vizesi ve aile birleşimi vizesi gibi farklı türleri bulunmaktadır. Hangi tür vizeye ihtiyacınız olduğunu belirlemek için Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı olan IRCC web sitesindeki vize türleri bölümünü inceleyebilirsiniz. Bu adımdan sonra internet üzerinden Kanada online vize başvurusu yapabilirsiniz.


IRCC web sitesindeki e-başvuru formunu doldurarak formdaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurun. Biyometrik verilerinizi Kanada vize başvuru merkezine giderek Kanada transit vizeden de yararlanabilirsiniz. Kanada vize kaç günde çıkar konusunda net bir şey söylenemiyor. Başvuru ücreti belirlenen miktarda ödenip bu kısım başvurulan Kanada vize türüne göre ve işlem süresine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Kanada vize başvuru ücretlerini öğrenmek için IRCC web sitesi ziyaret edilebilir. Başvuru belgelerinizi hazırlayıp, pasaport, seyahat planları, finansal durum belgeleri ve dil yeterlilik belgeleri gibi belgeleri ekleyip, son adım olarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz işleme alındıktan sonra Kanada Göçmenlik Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı yani IRCC’nin sizinle iletişime geçmesini bekleyin. Kanada vize kaç günde çıkar konusu bu iletişimden sonra belli olacaktır. Bu konuda, RCIC - lisanslı bir Kanada Göçmenlik Danışmanından bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz.KANADA VİZESİ İÇİN FOTOĞRAF ÖLÇÜLERİ

Kanada vize başvurularında kullanılabilecek Kanada vize fotoğraf ölçüsü için gerekli ölçüler en az 35mm x 45mm boyutlarında olması gerekmektedir. Yüzünüz fotoğrafta net bir şekilde görünmelidir ve fotoğrafın arka planı beyaz olmalıdır. Fotoğraf son altı ay içinde çekilmiş olmalı ve fotoğrafta başka kişiler, herhangi bir aksesuarlar ya da şapka gibi bir başlık giymeniz halinde yüzünüzü tamamen örten bir örtü hariç hiçbir şey bulunmamalıdır. Kanada vizesi için fotoğraf şartları bu şekildedir.


KANADA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Kanada vizesi başvuruları değişkenlik gösterse de 15-30 gün içinde sonuçlanmaktadır. Genellikle başvurularda zaman aralıkları verilse de başvuru sürecinde her dosya için değişkenlik gösterebilmektedir.
YEŞİL PASAPORT İLE KANADA’YA VİZESİZ GİDİLEBİLİR Mİ?

Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği diplomatik, hizmet ve özel pasaport sahipleri Kanada’ya seyahatlerinde vizesiz bir şekilde girebilirler ancak yeşil pasaport sahipleri Kanada’ya seyahat etmek istediklerinde Kanada vize başvurusu yapmak ve Kanada vize başvuru formu doldurmak zorundadır.


Check the English Version: 2024 Canada Visa Guide29.501 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page