top of page

Kanada’da Lise Okumak: En İyi Liseler ve Fiyatları

Lise seviyesi öğrenim sürecinin en önemli dönemidir. Bu dönemde ilgi, alaka, beceri belirli alanlara yönelmektedir. Lisedeyken yönelinen alan ileriki zamanlarda yapılacak meslek seçiminde de fazlasıyla etkili olmaktadır. Bu nedenle lise dönemlerinin kaliteli eğitim alınarak geçirilmesi son derece önemlidir. Eğitimlerine önem veren öğrenci ve velilerin kaliteli eğitim alma konusundaki hassasiyetleri gelişmiş ülkeleri cazip hale getirmiştir. Eğitim konusunda ön plana çıkmış ülkeler her zaman öğrenci ve velilerin gözdesi olmuştur. Bu ülkelerden biri de Kanada’dır. Kanada da lise fiyatları uygunluğu da dikkate alındığında iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.


Kanada yüksek eğitim seviyesine sahip bir ülke olması her kademeden insanın ilgisini çekmektedir. Kendisini geliştirmek isteyen öğrenciler de Kanada’nın eğitim konusunda sağladığı imkanlardan yararlanmak için Kanada lise konusunda araştırma yapmaktadır. Hem eğitim konusunda öncü ülkeler arasında yer alması hem de yaşam standartlarının yüksek olması Kanada’yı lise öğrencileri için eğitim yuvası haline getirmektedir.


Kanada’da okul ücretleri Kanada doları cinsinden belirlenmektedir. Bu durum öğrenim için gerekli olan ücretleri düşürmekte ve lise öğrenimini farklı bir ülkede okumayı kolaylaştırmaktadır. Öğrencilerin Kanada’da uygun şartlarda eğitim görebilmelerinin mümkün olması nedeniyle lise eğitimi için Kanada’ya gitmek desteklenmektedir. En iyi Kanada liseleri ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı dikkatle okuyunuz
Kanada’da Lise Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Ülkemizde lise eğitimi alabilmek için liseye geçiş sınavları yapılmaktadır. Kanada’da ise lise okumak için sınava girmek gibi bir zorunluluk yoktur. Çünkü Kanada’daki liselerin çoğu sınavsız bir şekilde öğrenci almaktadır. Kanada lise eğitim mantığı öğrencilerin kendilerini en iyi şekilde tanıma ve geliştirmelerine yöneliktir. Bu sebeple lise öğrencilerine pek çok alanda eğitim verilmektedir. Genel olarak lisede öğrencilere verilecek eğitimler matematik, spor, sanat, teknoloji, sosyal bilimler ve fen bilimleridir. Bahsettiğimiz eğitimlerden spor ve sanat birtakım özel yetenekler gerektirmektedir. Bunun için spor veya sanat alanında okumak isteyen öğrencilere yönelik yetenek sınavları yapılmaktadır.


Kanada’da liseler için öngörülen tek zorunlu sınav bu alanlarda okumak isteyenlere yönelik yetenek sınavlarıdır. Spora veya sanat ilgi duyan öğrenciler kabiliyetleri varsa ve sınavdan geçerlerse spor ve sanat liselerinde okuyabilmektedirler. Sizler de yeteneğinizin ön plana çıktığı alanlarda eğitim görmek istiyorsanız yetenek sınavlarına girerek Kanada’da lise okuyabilirsiniz. Yetenek sınavına girmeden Kanada’da devlet okulunda veya özel bir okulda lise okumanız da pekala mümkündür.kanadada eğitim gören öğrenciler

Kanada Liselerine Başvuru Şartları Ve Fiyatları

Liseyi Kanada’da okumaya karar verdiyseniz başvuru şartlarının neler olduğunu merak edebilirsiniz. Liseler için başvuru koşulları her eyalet bakımından farklılık taşımaktadır. Hangi eyalette okuyacağınıza göre başvuru şartları değişebilmektedir. Başvuru şartlarını kesin şekilde öğrenmek için ilgili liseyle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.


Genel olarak Kanada da lise okumak için belirgin genel başvuru şartları aşağıdaki gibidir:


● Türkiye’de 8. Sınıfa giden öğrenci olmak

● Türkiye’de not ortalamasının 100 üzerinden en az 70 olması

● Yeterli seviyede İngilizce bilmek

● Özel yetenek gerektiren liselerin yetenek sınavlarına girmek


Her lise için öngörülen başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler Kanada’da okuyabilirler. Peki Kanada da lise eğitim ücretleri nedir derseniz yine her lise ücretinin farklı olacağını söyleyebiliriz. Kanada lise fiyatları tercih edilen liseye, şehire, konuma göre değişmektedir. Ayrıca fiyatlar lisenin devlet okulu mu özel okul mu olacağına göre de farklılık göstermektedir. Devlet okullarındaki eğitim ve özel okullardaki eğitim hemen hemen aynıdır. Özel okulları farklı kılan tek yön öğrenciye daha fazla imkan tanımasıdır. Ancak devlet okullarında lise okuyan öğrenciler de eğitimlerini eksiksiz şekilde tamamlayabilmektedir.

Devlet okullarında lise fiyatı ortalama 12.000 ile 15.000 Kanada doları arasındadır. Özel okullarda bu miktar 20.000 Kanada dolarından başlamakta ve okulun niteliğine göre artmaktadır.kanada klasik okul servis otobüsü

YÖK Denkliği Mevcut Mudur?

Liseyi Kanada’da okuyan öğrenciler Türkiye’ye döndüklerinde denkliğin olup olmadığını merak etmektedir. Meraklarını giderelim Kanada lisesinde okuyanlar için YÖK denkliği mevcuttur. Örneğim öğrencinin Kanada’da 1 yıl okuduktan sonra çeşitli nedenlere eğitimine Türkiye’de devam etmesi gerekebilir. Bu durumda liseyi baştan mı okuyacağı yoksa geçtiği sınıfı atlayıp atlamayacağı sorunu gündeme gelmektedir. Türkiye’de Kanada’da okuyan öğrenciler için YÖK denkliği olduğundan öğrenciler denklikten faydalanabilecektir. Bunun için öğrencilerin denklik başvurusu yapması gereklidir. Milli Eğitim Bakanlığına yapılacak denklik başvurusu neticesinde eğitimlerine ara vermeden devam etmeleri mümkün olmaktadır.


Önerilen En İyi Kanada Liseleri 2023

Eğitimde gözde olan Kanada’da lise düzeyinde eğitim veren pek çok kurum vardır. Bunlardan bazıları devlet okulu iken bir kısmı da özel okuldur. Kanada’da lise okumak isteyenler bu okullar arasından en iyi Kanada liselerinin hangileri olduğuna dair araştırma yapmaktadır. Kanada’da eğitim seviyesinin yüksek olması buradaki liselerin neredeyse hepsinin kaliteli eğitim vermesinden kaynaklanmaktadır.Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Eğitim için Kanada’ya gitmek lise öğrencileri için hayata bir adım önde başlamak olacaktır. Eğitim imkanlarının sunduğu fırsatlar Kanada’da lise okumayı cazip hale getirse de yeme içme, konaklama gibi masrafların olduğu da göz ardı edilmemelidir. En önemli ihtiyaç şüphesiz konaklama ihtiyacı olmaktadır. Bu konuda da Kanada öğrencilere gerekli kolaylıkları sağlamakta, çeşitli olanaklar sunmaktadır. Bahsedeceğimiz Konaklama seçenekleri arasından yaşantınıza ve bütçenize uygun olanı seçerek Kanada’da öğrenim sürecinizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz


Okul Yurdunda Konaklamak: İster devlet okulu olsun ister özel okul olsun birçoğunun okula yakın civarlarında öğrenci yurt ve pansiyonları bulunmaktadır. Yeme içme hizmeti de sağlayan bu yurtlarda konaklamak lise öğrencileri için korunaklı ve maliyeti daha az olan seçeneklerden biridir.


Evde Yaşamak: Eğer maddi gücünüz ev satın almaya veya en azından kiralamaya yetiyorsa ayrı evde yaşamak da konaklama seçeneklerinizden biri olabilir. Fakat geliri az olan öğrenciler için ayrı evde kalmak kira, fatura, yeme içme gibi harcamalardan dolayı ayrıca masraflı olmaktadır.


Aile yanı konaklaması: Kanada’da yerleşik uygulamalarından biri ailelerin bir odasını öğrencilerine açmalarıdır. Fazla odası olan aileler bu odaları öğrencilere kiralayarak gelir etmektedir. Öğrenciler de aile yanında yaşadıklarından dolayı kendilerini güvende hissetmektedir. Ayrıca öğrenciler Kanadalı ailelerle yaşadıklarından dolayı Kanada gelenek ve göreneklerine daha kısa sürede adapte olmaları sağlanmaktadır. Kira fiyatlarına göre daha uyguna denk gelen aile yanı konaklama seçeneğini deneyerek 800 ile 1000 Kanada doları arasında ücretle konaklama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
Kanada’da Bir Lise Öğrencisinin Aylık ve Yıllık Maliyetleri Ne Kadar?

Kanada’da lise okuyacak bir öğrencinin masrafları konaklama biçimine, hayat alışkanlıklarına göre değişmektedir. Lise öğrenimi için okula ödenecek ücreti saymazsak bir asgari ücret miktarında para ile lise öğrencisinin geçinmesi mümkündür. Yani normal standartlarda bir yaşam sürmek isteyen lise öğrencisi 2.400 Kanada doları ile Kanada’da tek başına yaşayabilmektedir. Öğrenim için senede 9 ay Kanada’da kalan bir öğrencinin Kanada lise fiyatları hariç yaklaşık 22.000 Kanada dolarını bulmaktadır.kanadada bir lise öğrencisi


 

Kanada liseleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve eğitim hayatınızda bir adım öne geçmek için hemen harekete geçin! Hayalinizdeki lise eğitimine giden yolu bugün başlatın!
65 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page