top of page

Ottawa Üniversitesi: Programlar, Kabul Şartları ve Genel Bilgiler

Güncelleme tarihi: 3 Oca

Kanada'daki akademik hayatınızı planlarken ihtiyacınız olacak temel bilgileri sizin için bu yazı dizimizde hazırladık. Ottawa Üniversitesi programları, kabul şartları, öğrenim ücretleri gibi bilgilere bu yazımızda edinebilir ve tüm merak edilen sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için tecrübeli kadromuzla iletişime geçebilirsiniz.Ottawa Üniversitesi Hakkında


Dünyanın en geniş iki dille eğitim veren araştırma üniversitelerinden biri olan Ottawa Üniversitesi, İngilizce ve Fransızca Çift-dilli eğitim veren Yüksek öğretim kurumlarının en önde gelenidir.


Ottawa Üniversitesi Kanada’nın 5. En büyük metropol alanına sahiptir. 44 binden fazla öğrencisi vardır. Verdiği Çağdaş ve küresel eğitimin yanında ottawa sahip olduğu sağlam akademik kadrosu, köklü geçmişi, tarihi yapıları, çoklu-kültürel kampüs hayatı ve alanındaki tanınırlığı sayesinde öğrencilerine mezuniyet sonrası güçlü bir profesyonel kariyer olanağı vermektedir.


Ottawa üniversitesinin sunduğu eşsiz akademik kariyer sayesinde mezunlarının %97’si hemen iş olanağını bulur. Her yıl birçok ülkeden uluslararası öğrenci kaliteli bir eğitim için Ottawa Üniversitesini seçer. Bütün alanlarında denkliğe ve tanınırlığa sahip olmasına ek olarak Ottawa Üniversitesi bilgisayar bilimi programı, birçok sıralamada dünyanın en popüler programlarından biri olarak göze çarpmaktadır.


Ayrıca Ottawa Hukuk, hukuki araştırmalarda en iyi hukuk fakültesi derslerinden bazılarını sunması ile tanınır ve Fakülte Quebec, Ontario ve yurtdışındaki hukuk topluluklarıyla yakın bağlarını sürdürmektedir. Times Higher Education 2023 sıralamasında dünyanın en iyi 71. hukuk fakültesi seçilmiştir ve Kanada'nın En iyi hukuk fakültesi olarak tanınmaktadır.


Ottawa Üniversitesi, Kanada’nın Ontario eyaletinde bulunmaktadır.


Ottava Üniversitesi'nin sunduğu bölüm, fakülte seçenekleri ve geniş burs olanakları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Ottawa Üniversitesi Hakkında Bazı Önemli Bilgiler


Ottawa Üniversitesi: Öğrenci Profili ve Çeşitliliği


Ottawa Üniversitesi öğrenci kabul aşamasında oldukça seçicidir ve yalnızca %35'lik bir kabul oranı vardır. Bu, başvuran öğrencilerin kabul edilebilmeleri için çok güçlü bir akademik geçmişe sahip olmaları gerektiği anlamına gelir. Öğrenciler iyi düzenlenmiş bir niyet mektubu yazarak kabul ihtimallerini güçlendirebilirler. Önceki işverenlerinden ve profesörlerinden gelen tavsiye mektupları da kabul sürecinde öğrencileri öne çıkaran etkenlerdendir .

Ottawa Üniversitesi en çok bilim ve teknoloji bölümüyle tanınır. Sanat, beşeri bilimler, işletme ve mühendislik gibi diğer programlar da Ottawa'da oldukça popülerdir. Ayrıca Ottawa’daki tıp fakültesi Kanada'nın en iyileri arasında sayılmaktadır.Ottawa Üniversitesi Başvuru Tarihleri


Uluslararası öğrenciler Ottawa Üniversitesi'ndeki Sonbahar ve Kış dönemleri için kabul için başvurabilirler. Öğrenciler başvurularını genel olarak aşağıda belirtilen son tarihlere yapabilirler:

Güz Başvuruları için Son Tarih:31 Ocak

Kış Başvuruları İçin Son Tarih:30 Nisan


Ottawa Üniversitesi Kampüsleri


Üniversitenin ana kampüsü Sandy Hill semtinde bulunmaktadır. Ana kampüs yaklaşık 35,3 hektarlık (87 dönüm) bir alanı kaplamaktadır, lakin üniversite şehirdeki başka mülklerin de sahibi ve yöneticisidir. Yani üniversite toplamda yaklaşık 42,5 hektarlık (105 dönüm) alana sahiptir.


Üniversitedeki bazı binaların yaşları 100 ile 150 yıl arasında değişmektedir. Günümüzde binaların ortalama yaşı yaklaşık 60 seneyi bulmaktadır. Günümüzde üniversite yaklaşık 30 ana bina, 800 araştırma laboratuvarı, 300 öğretim laboratuvarı ve 250 derslik ve seminer odasına sahibdir. Ana yerleşke, eski Sandy Hill kampüsü ile Lees kampüsü arasında bölünmüştür. Lees Kampüsü, Sandy Hill'e bitişik olmasa da, okul haritalarında ana kampüsün bir parçası olarak gösterilmektedir. Sandy Hill'e yürüme mesafesindeki Lee'nin kampüsü, başlangıçta Algonquin College'a ait bir uydu kampüsü idi.


Ottawa üniversitesi ayrıca, kampüsün batı çevresinde, Nicholas Caddesi ve Rideau Kanalı'nın bitişiğinde uOttawa tren istasyonuna sahiptir.


Ottava Üniversitesi'nin sunduğu bölüm, fakülte seçenekleri ve geniş burs olanakları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Ottawa Üniversitesi Dünya Sıralaması (Ranking)


1848 yılında kurulan ve merkezi Kanada'nın Ottawa şehrinde bulunan Ottawa Üniversitesi uluslararası öğrencilere yönelik 500'den fazla lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır. Ottawa Üniversitesi, Times Higher Education Dünya Sıralamasına göre 2023'te 203. sırada yer alırken, 2022'de 237. sırada yer almıştır. Dünya sıralamasına giren bir üniversite olduğu için YÖK tarafından şartsız denkliğe sahiptir. Ayrıca dünyanın en büyük İngilizce-Fransızca Çift-dilli eğitim veren üniversitelerinden biridir.Ottawa Üniversitesi Kabul Koşulları, Fiyat ve Krediler


OTTAWA ÜNİVERSİTESİ LİSANS BAŞVURUSU


Ottawa Üniversitesi 350'den fazla lisans programı sunmaktadır. Uluslararası öğrenciler bu programlara online başvuru portalı üzerinden başvuru yapabilmektedir. Ottawa Üniversitesi, uluslararası öğrencilerin başvurabileceği bilim, sanat, ticaret, işletme, yönetim ve bilgisayar uygulamaları dahil olmak üzere çeşitli seçenekler sunmaktadır.


Başvuru Ücreti: 90 CAD


Kabul şartları:

● Lise transkriptleri

● 3,0 GPA veya %70 lik mezuniyet başarı ortalaması

( SAT - 900 veya ACT - 18 - 22 skoru da geçerlidir.)

● İngilizce dil yeterlilik puanları:

● TOEFL IBT-86

● IELTS-6.5

● Tavsiye mektubu

● Amaç beyanı

● Portföy


(Üniversite ayrıca başvuru yapılan bölümün niteliğine göre okul GRE veya GMAT sınav skoru gibi sonuçları da isteyebilir.)

OTTAWA ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS BAŞVURUSU


Ottawa Üniversitesi'nde yüksek lisans programı hedefleyen öğrenciler 160'ın üzerinde program arasından seçim yapabilir.

Lisansüstü programlara kabul süreci üniversitenin başvuru portalında çevrimiçi olarak mevcuttur.

Ottawa öğrenci kabul komitesi, başvurularda listelenen tüm belgelerin sunulmasını bekler.


Başvuru Ücreti: 110 CAD


Kabul şartları:

● en az 3 yıllık lisans diploması

● 3.0 GPA veya %70 mezuniyet başarı ortalaması

● İngilizce dil yeterlilik puanları:

● TOEFL IBT-100

● IELTS -7.0

● 2 Tavsiye mektubu (Mektubun düzenlenmesinde size dikkat edilmesi gereken noktalar için deneyimli danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.).

● Kanada için hedef planı

● Özgeçmiş

Üniversite ayrıca başvuru yapılan bölümün niteliğine göre okul GRE veya GMAT sınav skoru gibi sonuçları da isteyebilir.


Ottawa Üniversitesi lisans bölümleri yıllık ücretleri :


-20,000 cad – 32,000 cad arasında bölümden bölüme değişkenlik gösterir. Lisans kredisi ise 813 cad olarak düzenlenmiştir.

Yüksek Lisans bölümleri için yıllık ücretler:

-12,000 cad – 22,000 cad arasında değişkenlik gösterir. Yüksek lisans kredisi ise 508 cad olarak düzenlenmiştir.


Akademik yıl: 2023-2024

Eğitim düzeyi: Lisans (lisans, sertifika)

Fakülte: Edebiyat

Kurs yükü ve faturalandırma yöntemi: Tam zamanlı (sabit ücret- KANADA DOLARI-CAD)


Ottava Üniversitesi'nin sunduğu bölüm, fakülte seçenekleri ve geniş burs olanakları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Akademik yıl: 2023-2024

Eğitim düzeyi: Lisans (lisans, sertifika)

Fakülte : Eğitim

Kurs yükü ve faturalandırma yöntemi: Tam zamanlı (sabit ücret- CAD)
Akademik yıl: 2023-2024

Eğitim düzeyi: Lisans (lisans, sertifika)

Fakülte veya okul: Mühendislik

Kurs yükü ve faturalandırma yöntemi: Tam zamanlı (sabit ücret - CAD)
Akademik yıl: 2023-2024

Eğitim düzeyi: Lisans (lisans, sertifika)

Fakülte: Sağlık Bilimleri

Kurs yükü ve faturalandırma yöntemi: Tam zamanlı (sabit ücret - CAD)Akademik yıl: 2023-2024

Eğitim düzeyi: Lisans (lisans, sertifika)

Fakülte veya okul: Hukuk

Kurs yükü ve faturalandırma yöntemi: Tam zamanlı (sabit ücret - CAD)


Akademik yıl: 2023-2024

Eğitim düzeyi: Lisans (lisans, sertifika)

Fakülte veya okul: Yönetim (Telfer)

Kurs yükü ve faturalandırma yöntemi: Tam zamanlı (sabit ücret - CAD)Ottava Üniversitesi'nin sunduğu bölüm, fakülte seçenekleri ve geniş burs olanakları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
Akademik yıl: 2023-2024

Eğitim düzeyi: Lisans (lisans, sertifika)

Fakülte veya okul: Tıp

Kurs yükü ve faturalandırma yöntemi: Tam zamanlı (sabit ücret - CAD)Akademik yıl: 2023-2024

Eğitim düzeyi: Lisans (lisans, sertifika)

Fakülte veya okul: Bilim

Kurs yükü ve faturalandırma yöntemi: Tam zamanlı (sabit ücret - CAD)Akademik yıl: 2023-2024

Eğitim düzeyi: Lisans (lisans, sertifika)

Fakülte : Sosyal Bilimler

Kurs yükü ve faturalandırma yöntemi: Tam zamanlı (sabit ücret - CAD)Ottawa Üniversitesi Başvuru Onay Süreci


Ottawa Üniversitesi öğrenci kabul komitesi genellikle başvurudan sonraki 2 ila 3 ay içinde başvuru sonuçlarını açıklar. Başvuru sahiplerinin, durumu takip edebilmeleri için uoZone başvuru portalında düzenli olarak oturum açmaları tavsiye edilir.


Ottawa Üniversitesi Seçim Kriterleri


Ottawa Üniversitesi'nin kabul oranı yalnızca %35'tir. bu oran Ottawa Bu oran Üniversitesinin ne kadar rekabetçi olduğunu göstermektedir . Hernekadar Kabul kriterleri farklı derslere ve fakültelere göre değişiklik gösterse de, lisans öğrenci adaylarının lise sonuçlarında 3.0(GPA) veya %70 genel not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca Ottawa Üniversitesi SAT ve ACT gibi standart testlerin sonuçlarını da akademik yeterlilik olarak kabul edilmektedir.


Lisansüstü eğitime başvuran öğrencilerin genel not ortalamasının en az 3.0 olması gerekmektedir. Uluslararası öğrenciler için İngilizce dil yeterlilik sınavları zorunludur. Ottawa Üniversitesi'nde kabul edilen en yaygın testler arasında TOEFL iBT ve IELTS bulunmaktadır. Bazı seçmeli derslere ve lisansüstü programlara kabul süreci için GMAT ve GRE gibi testler de talep edilmektedir. Bunlara ek olarak Etkileyici bir iş/staj deneyimine ve tavsiye mektubuna sahip öğrencilerin Ottawa Üniversitesi'ne kabul edilme şansları daha yüksektir.


Ottava Üniversitesi'nin sunduğu bölüm, fakülte seçenekleri ve geniş burs olanakları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Konaklama Olanakları

Annex


Genel Bakış


● 12 ay (Eylül-Ağustos)

● 518 yatak

● Karma üniteler

● Kampüse birkaç adım uzaklıkta

● Fitness merkezi ve oyun odası

● Lobi şömineli salon

● Grup ve sessiz çalışma alanları

● Zemin kattaki restoranlar


Standard odada bulunanlar

● Bireysel olarak kilitlenen özel yatak odası

● Çift kişilik yatak

● Özel banyo

● Çalışma masası

● Sandalye

● Dolap


2023-2024 (12 aylık)


45 Mann


Genel Bakış


● 12 ay (Eylül-Ağustos)

● 385 yatak

● Karma üniteler

● Çalışma alanları ve öğrenci salonları

● Fitness merkezi ana seviyesi

● Oyun odası ana seviyesi

● Avlu


Senin odan

● Çift kişilik yatak

● Gece standı

● Ayrı yatak odası

● Özel banyo

● Çalışma masası

● Sandalye

● Dolap


2023-2024 (12 aylık)Ottava Üniversitesi'nin sunduğu bölüm, fakülte seçenekleri ve geniş burs olanakları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.


Friel


Genel Bakış


8 ay (Eylül-Nisan)

● Ottawa şehir merkezinde yer almaktadır

● 380 yatak

● 7/24 açık markete yakın

● Birçok olanaklara yakın (eczane, sinema, kütüphane, otobüs güzergahları)

● Kampüse birkaç dakika uzaklıkta


Senin odan

● Tek kişilik yatak

● Yatağın altında 2 çekmeceli şifonyer

● Dolaplı çalışma masası

● Sandalye

● Yemek masası ve sandalyeler (iki kişilik)


2023-2024 (8 aylık)LeBlanc


Genel Bakış


● 8 ay (Eylül-Nisan)

● En küçük konut

● 161 yatak

● Frankofon öğrenciler için sıcak atmosfer

● Anglophone için öğrenme ortamı


Senin odan


● Tek kişilik yatak

● Çekmeceli gardırop

● Asma çubuğu ve raf

● Dolaplı çalışma masası

● Sandalye

● Mini buzdolabı için yer


2023-2024 (8 aylık)Ottava Üniversitesi'nin sunduğu bölüm, fakülte seçenekleri ve geniş burs olanakları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Ottawa Üniversitesi Burs İmkanları


Üniversite, dışarıdan gelen yabancı öğrenciler için Rektörlük Bursu olanağı sunmaktadır. Hangi bölüm için ne kadar burs verileceği veya sizin kazanma yüzdeniz ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçerek hemen bilgi alın!


Aylık Yaşamın İçin İhtiyaç Duyacağın Bütçe

Ottawa Üniversitesi tarafından sunulan lisans ve lisansüstü programlara başvuracak öğrenciler için, eğitim, üniversite katılım ücretleri dışında aylık ayırmanız gereken yaklaşık bütçeyi sıralayalım:

• Konaklama giderleriniz için aylık ortalama 2,000 cad ile 5,000 cad,

• Yeme-İçme giderleriniz aylık ortalama 400-450 cad

• Ulaşım giderleriniz için aylık 100 cad ile 250 cad

• Diğer giderleriniz için aylık 750 cad olarak hesaplanabilir.

Bunlar ortalama maliyetler olup yaşam standardınıza göre daha düşük veya daha yüksek olabilir.
Dört kişilik bir ailenin tahmini aylık maliyeti kira hariç 5.401,4 C$

Tek bir kişinin tahmini aylık maliyeti kira hariç 1.512,8 C$Ottawa Üniversitesi Kampüs Hayatı


Hem şehir hareketliliğini hem de doğayı seven kişilere hitap eden bir şehir olan Ottowa’da okumak, size renkli ve deneyimli bir eğitim imkânı sunar. Ottawa Üniversitesi müzik çeşitliliği ile bulunduğu şehir nüfusu ve imkanları sayesinde enerji ve hareket ile doludur. Konser, festival ve çeşitli sanat etkinliklerinin hepsi şehir merkezinde yer almaktadır. Ottawa Üniversitesi’nin bulunduğu Ottowa şehri, aynı zamanda Kanada’nın başkenti olduğu için eğitim ve kariyer hayatınızın da merkezi olabilecek birçok durumla karşılaşma imkânınız olur.

Ottawa Üniversitesi, Kanada'nın başkenti olan Ottawa'da yer alan geniş kampüsü ile, öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hizmet verir. Ayrıca 105 dönümlük bir alana yayılan kampüs, Kanada'nın en geniş ve imkânı yüksek Hukuk Fakültesini de barındırır.Ottawa Üniversitesi Spor Kulüpleri


Bu üniversitede tarihi ve muhteşem görünümlü binaların içinde çağa uygun modern dersliklerde eğitim alırken aynı zamanda sportif ihtiyaçlarınız için de çeşitli imkanlar bulabilirsiniz. Ottawa Üniversitesi öğrencisi olursanız katılabileceğiniz spor kulüpleri:

● Basketbol

● Yüzme

● Badminton

● Voleybol

● Atletizm

● Fitness

● Dans

● Paten

Ottowa Üniversitesi ekşi sayfasında da burada okuyan kişilerin gerçekçi yorumlarını okuyabilirsiniz.


Ottava Üniversitesi'nin sunduğu bölüm, fakülte seçenekleri ve geniş burs olanakları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Ottawa Üniversitesi’nden Mezun Olan Ünlü Kişiler


Ottowa University Gradution araması yapıldığında karşınıza başbakandan, astronota, tıp hekiminden, spor duayenlerine çeşitli birçok alanda ünlü olmuş isimler yer alır. Aşağıda belirtilen ünlü kişilerin hepsi Ottowa Üniversitesi’nde kaliteli eğitim görmüş ünlü kişilerdir.


Hangi ünlü isimler Ottowa Üniversitesi mezunudur?

● Philémon Yunji Yang- Kamerun eski başbakanı

● Neil Lumsden- Futbolcu

● Samantha Bee- Komedyen

● Michel Marc Bouchard- Oyun yazarı

● Caleb Agada- Basketbolcu

● Joyce El-Khoury- Opera sanatçısı

● Angela Hewitt- Piyanist

● Doug Falcone- Prodüktör

● Mary Lou Finlay- Muhabir

● Lisa LaFlamme- Gazeteci

● Xiaoyi Bao- Profesör

● Dafydd Williams- Astronot

● Anna Baranowsky – Tıp hekimi


Kanada'da Üniversite Okumak İçin Diğer Yazılara Göz At:

363 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page