top of page

1 Temmuz Kanada Günü

Güncelleme tarihi: 22 Mar

Kanada’nın doğum günü olarak da geçen Kanada'nın ulusal bayramı Kanada Günü her yıl 1 Temmuz'da kutlanıyor.


Ülkenin ve dünyanın dört bir yanındaki Kanadalılar tarihleri, kültürleri ve başarılarıyla duydukları gururu sergilerken ülke genelinde pek çok kutlamanın yapıldığı günün tarihi 1867'ye kadar uzanıyor.

Kanada Günü'nü kutlayan bir geçit töreni
Fotoğraf: Vlad Vasnetsov (Pexels)

Kanada Günü'nün tarihi

1 Temmuz 1867’de bugün 1867 Anayasası olarak bilinen Britanya Kuzey Amerika Yasası Kanada'nın bir ülke olarak ortaya çıkmasını sağladı.


20 Haziran 1868’de ise Genel Vali Lord Monck, Kraliçe Victoria'nın Kanada'daki tüm tebaasının 1 Temmuz'u kutlamasını talep eden bir bildiri imzaladı. 1879’da federal bir yasa, 1 Temmuzu "Konfederasyonun yıldönümü" olarak yasal bir tatil haline getirdi ve daha sonra "Dominyon Günü" olarak adlandırıldı.


1 Temmuz 1967'de Ottawa'daki Dominyon Günü kutlaması
1 Temmuz 1967'de Ottawa'da düzenlenen Dominyon Günü kutlaması (The Canadian Press)

Dominyon Günü nedir?

Dominyon Günü, bazı ülkelere Dominyon statüsü verilmesinin anıldığı bir gündü. Bu terim Britanya İmparatorluğu içinde, statü bakımından eşit, iç ve dış işlerinde hiçbir şekilde birbirlerine tabi olmayan, ancak Kraliyete ortak bir bağlılığı bulunan ve Britanya Uluslar Topluluğunun üyeleri olarak bir araya gelmiş özerk topluluklar için kullanılıyor. 27 Ekim 1982’ye gelindiğinde 1 Temmuz Dominyon Günü resmi olarak Kanada Günü oldu.


Kanada Günü'nün önemi ve anlamı nedir?

1982'de çıkarılan Kanada Yasası ile İngiliz Kuzey Amerika Yasası İngilizlerden Kanada Parlamentosuna iade edildi ve Kanada tam bağımsız bir ülke haline geldi. Aynı zamanda ulusal bayramın adı da Kanada Günü olarak değiştirildi. Geçit törenleri, bayrak gösterileri, ulusal marş "O Canada"nın söylenmesi ve havai fişek gösterileriyle kutlanır. Kanada Günü 1 Temmuz Pazar gününe denk geldiğinde ise kutlamalar bir sonraki gün gerçekleşiyor.

Havai fişekler
Fotoğraf: Designecologist (Pexels)

Kanada Günü nasıl kutlanıyor?

Kanada Günü için ülke genelinde birçok topluluk, geçit törenleri, karnavallar, festivaller, havai fişekler, ücretsiz konserler ve vatandaşlık törenleri gibi genellikle açık hava etkinlikleri olmak üzere organize kutlamalara ev sahipliği yapıyor. Bu seneki kutlamaların yanı sıra Kanada Günü’nde konser verecek sanatçıların içinde bulunduğu özel bir çalma listesi de hazırlandı. Kanada Günü 2024 çalma listesi:

 

Kanada'da eğitim ve çalışma olanakları hakkında danışmanlık almak için 30 dakikalık online randevu talebi oluşturarak bize ulaşabilir ve aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.


Check the English Version: Canada Day


287 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page