top of page

Kanada Co-op Programı: Şartları, Kimler Katılabilir?

Güncelleme tarihi: 5 Kas 2023

Kanada’da co-op programı tam açılımıyla Cooperative Education Program, öğrencilere iş tecrübesi kazandırmak amacıyla üniversite ve kolejler tarafından sunulan staj da içeren bir eğitim programıdır. Bu Kanada co-op programı öğrencilere okul dönemleri boyunca aldıkları eğitimleri bir saha tecrübesi kazandırma amacıyla iş tecrübesi kazandırarak tamamlama fırsatı sunar.


Bu program öğrencilere iş dünyasına erken yaşta giriş fırsatı sunar ve mezuniyet sonrası iş bulma sürecinde öğrencilere önemli birçok avantaj da sağlar. Kanada co-op programları genellikle öğrencilere staj yapacakları çeşitli işletmelerde birçok farklı görev verirler ve öğrenciler de bu görevleri yaparken hem pratik bilgi anlamında hem de iş becerisi anlamında çeşitli beceriler kazanırlar.


Kanada co-op programları öğrencilerin iş tecrübesi kazanmalarını sağlarken işletmelerin de yeni yetenekleri keşfetme noktasında yardımcı bir süreç olarak bilinmektedir. Bu programlar öğrencilerin iş hayatına daha hazırlıklı ve donanımlı bir şekilde girmelerine olanak sağlayan önemli bir kanada staj program içerikli eğitim programıdır.KANADA CO-OP PROGRAMI NEDİR?

Kanada’da özel kolejler veya devlet üniversiteleri tarafından uygulanan çeşitli sertifikalı programlar ile maaşlı staj programlarının birleştirildiği yabancı öğrencilere hem iş hem de eğitim tecrübesi kazandırmayı amaçlayan Kanada co-op programları nitelikli olarak iş gücünü yurt dışından sağlamayı hedefleyen Kanada’da çokça önerilen bir programdır.


Co-op nitelikli olarak sunulan bu programlar bilişim, işletme, yönetim, satış ve pazarlama ile birlikte grafik tasarım gibi de birçok alanda eğitim ve öğretim sağlayan, sektörlere yönelik iş imkanları sunan alternatifler içerir.


Bu Kanada co-op programları 1 veya 2 yıl sürebilmektedir ve ilk yılında öğrenciler eğitimleriyle birlikte part-time yani yarı zamanlı bir şekilde çalışma imkanı bulabilirler. İkinci yılda ise full-time yani tam zamanlı olarak çalışma imkanı bulmaktadırlar.


Kanada Co-op programına kabul edilen öğrenciler ilk birkaç ay içerisinde genellikle bir işe yerleştirilmekte, ilk yıl yarı zamanlı bir biçimde ikinci yıl da tam zamanlı olarak eğitim aldıkları programlara yönelik bir işte saati 15-20 Kanada Doları gibi bir ücret karşılığında çalışabilmektedirler. Bu programlarin ücretleri programı uygulayan üniversite veya kolejlere göre değişiklik gösterebilmekte ve yillik 8,500 Kanada Doları’ndan başlamaktadırlar.
KANADA CO-OP PROGRAMI ŞARTLARI

Kanada co-op programları öğrencilere iş tecrübesi kazandırmak amacıyla tasarlanmış bir programdır ve bu programlara katılabilmek için çeşitli şartlar da aranmaktadır. Bu şartların arasında Kanada’da bulunan bir üniversite ya da bir kolejde kayıtlı bir öğrenci olmanız gerekmektedir. Kanada co-op programının öğrenim planına dahil edilmesi de diğer şartlardandır. Minimum not ortalaması da ayrıca önemli bir şarttır.


Kanada co-op programlarına başvuruda bulunmak için bir üniversite ya da bir kolejde o üniversite veya kolej tarafından belirlenen minimum not ortalamasına sahip olunması gerekmektedir. Dil yeterliliği konusu da önemli şartlardan birini oluşturur. Kanada’da co-op programına dahil olabilmek ve katılabilmek için İngilizce ya da Fransızca dil yeterliliğine sahip olmanız ve bu dilleri bilmeniz gerekmektedir.


Kanada co-op programı sırasında Kanada’da çalışma izni de almanız gerekmektedir. Başvuru sürecinde co-op programlarında başvurmak için üniversitenin ya da kolejin belirlediği başvuru sürecini takip etmeniz şarttır.


Kanada’da co-op programlarına katılmak için genellikle öğrencilerin üniversitelerinin ya da kolejlerinin içindeki kariyer merkezleri ile bir iletişim kurması gerekmekte, bu iletişim sürecinde merkezler öğrencilere co-op programı konusunda program hakkında bilgi vermektedir. Başvuru sürecini takip etmeleri konusunda yardımcı olan kariyer merkezleri öğrencilerin iş bulmalarına yardımcı olacak kaynaklar da sağlamaktadırlar.


kanada coop programına başvuru yapan öğrenciler

KANADA CO-OP PROGRAMINA KİMLER KATILABİLİR?

Kanada co-op programlarına genellikle üniversite ve kolej öğrencileri katılabilir ancak her programın kendine özgü özellikleri ve gereksinimleri de olabilir.


Bazı programlar sadece belirli bölümlerde veya disiplinlerde okuyan öğrencilere açık bir şekilde hizmet sunmaktadırlar. Bazı programlar ise öğrencilerin belirli bir not ortalamasını tutturmuş olmalarını veya belirli bir akademik başarı seviyelerini karşılamaları gerektiğini şart koşmuştur ve Kanada staj programlarına ancak bu kişilerin katılmasını ön görmüşlerdir.


Ayrıca öğrencilerin bu anlamda dil yeterlilikleri de önemli bir konudur. Kanada co-op programına dil yeterliliği olan kişiler katılabilir. Kanada’da bu programda eğitim görmek için üniversitelerin genellikle belirli bir dil seviyesini karşılamanızı gerektiren bir İngilizce veya Fransızca bir dil yeterliliği gereksinimi mevcuttur.


Kanada co-op programlarına katılmak isteyenler, bu programların süreçlerini ve şartlarını takip etmelidirler. Programın kendisine ve katılmak isteyen öğrencilere göre programa kimler katılabilir konusu değişkenlik gösterebilir. Genellikle öğrencilerin akademik olarak başarılı olmaları, belirli bir dil seviyelerine sahip olmaları ve programın gerekliliklerini karşılamaları gerekmektedir.CO-OP PROGRAMININ AVANTAJLARI

Kanada co-op programları katılan öğrencilere birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar içinde öğrencilere kazandırılan iş deneyimi en başta yer alır. Bu sayede öğrenciler mezun olduktan sonra iş hayatına atılmadan önce işyeri deneyimi edinirler. Bu iş tecrübesi mezuniyet sonrası iş arama süreçlerinde de öğrencilere büyük bir avantaj sağlamaktadır.


Pratik beceriler kazanma konusunda da co-op programı önemli bir avantaj konusudur. Co-op programları öğrencilere okulda öğrendikleri teorik bilgileri pratikte uygulama fırsatı verir.

Öğrenciler, staj yapabildikleri işletmelerde gerçek dünya problemlerini çözmek için pratik beceriler kazanırlar ve bu sayede öğrencilerin işyerlerinde daha başarılı olmaları sağlanır.


Öğrenciler bu programlar sayesinde piyasada aktif işletme bağlantıları da edinirler. Öğrenciler, stajları sırasında işletmelerle bağlantı kurarlar ve bu bağlantılar, öğrencilerin mezuniyet sonrası iş arama sürecinde yararlı olabilir. Ayrıca finansal destek konusunda da avantaj söz konusudur. Co-op programları, öğrencilere ekonomik destek sağlar. Öğrenciler, stajları sırasında ücret alabilirler ve bu, öğrencilerin okul masraflarını karşılamalarına yardımcı olabilir.


Öğrencilerin kendilerini keşfetme konusunda co-op programları önemlidir. Öğrencilerin kendilerini keşfetmelerine ve mesleklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Öğrenciler, stajları sırasında farklı işletmelerde çalışarak, hangi alanda çalışmak istediklerine karar verebilirler.


İşverenlerin ihtiyaçlarına uygun mezunlar olarak bu programdan ayrılan öğrencilere iş dünyasının ihtiyaçlarına uygun olarak bir eğitim verilir ve bu sayede işverenler bu programlardan mezun olan öğrencilerin işyerlerinde daha başarılı olacağına inanırlar ve bu durum da işletmeleri öğrencileri daha çok işe almaya sıcak bakmaya yöneltir.


Sonuç olarak, Kanada co-op programları öğrencilere iş deneyimi konusunda pratik beceriler ile işletme bağlantıları, finansal destek, kendini keşfetme fırsatı ve işverenlerin ihtiyaçlarına uygun mezunlar yetiştirme imkanları sunarak öğrencilerin mezuniyet sonrası iş arama sürecine ve işletmelere iş imkanı konusunda büyük bir avantaj sağlar.KANADA’DA CO-OP PROGRAMI SUNAN OKULLAR

Kanada'da birçok üniversite ve kolejde co-op programları sunulmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Üniversite / Kolej Adı

CO-OP PROGRAMI

University of Toronto

University of Waterloo

University of British Columbia

McGill University

University of Victoria

University of Alberta

University of Calgary

York University

Toronto Metropolitan University

Simon Fraser University

University of Ottawa

Langara College

Humber College

Seneca College

George Brown College

Toronto School of Management

Bu üniversiteler sadece Kanada’dan birkaç örnek olup, Kanada’da birçok üniversite ve kolejde co-op programları bulunmaktadır.


HANGİ BÖLÜMLER CO-OP PROGRAMINA KATILABİLİR?

Mühendislik

● İşletme

● Bilgisayar Bilimleri

● Sağlık Bilimleri

● İletişim

● Bilimler

● Tarım ve Gıda

● Tasarım

● Hukuk

Burada sıralandığı gibi birçok alanda Kanada üniversite ve kolejleri çeşitli programlar sunmaktadır. Bu bölümler ve program içerikleri üniversite ve kolejlere göre değişkenlik göstermektedir.

 

Kanada'daki hayalinizi gerçekleştirmeye hazır mısınız? C&C Kanada Eğitim ve Göçmenlik Danışmanlığı olarak sizin için en uygun co-op programını bulmanıza yardımcı oluyoruz! Hemen şimdi bizimle iletişime geçin ve başvuru sürecinizi başlatın:

Unutmayın, geleceğinizi bugünden şekillendirmeye başlayın ve Kanada'da co-op programıyla iş deneyimi ve eğitim fırsatlarını değerlendirin!
225 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar

5 üzerinden 0 yıldız
Henüz hiç puanlama yok

Puanlama ekleyin
bottom of page